Az RTR Belarusz televíziónak adott interjújában Mihail Mjasznyikovics miniszterelnök szokatlan őszinteséggel beszélt az ország gazdasági helyzetéről, ami szerinte rendkívül súlyos. Mint mondta, ahhoz, hogy a fehérorosz gazdaság versenyképes legyen, aktívan kellene beruházni és korszerűsíteni, ez azonban lehetetlen a hitelekhez való hozzájutás nélkül. Ami a lehetséges forrásokat illeti, a gazdaság nyereségessége alacsony, a kormány finanszírozási képessége korlátozott, a közvetlen külföldi befektetések kicsik és csaknem semmi sem jön be a privatizációból - idézte a BelaPAN hírügynökség. Az egyetlen szóba jöhető eszköz a hitelek, de ezek a reálgazdaság számára hozzáférhetetlenek, mivel senki sem hajlandó kölcsönt felvenni 40 százalékos kamatra. Ennek ellenére - mint Mjasznyikovics beismerte - a kormány 2013-ban a gazdaság versenyképesebbé tétele érdekében kötelezte a vállalatokat hitelek felvételére, hogy abból korszerűsítsék termelésüket. A kormányfő azt szeretné, ha a pénzintézetek legalább az infláció mértékére szorítanák le kamataikat, mert mint megjegyezte, a kormánynak már nincs lehetősége a bankokat rákényszeríteni ráfizetéses projektek finanszírozására.

A gyakran optimistán "Európa utolsó diktátorának" nevezett Alekszandr Lukasenko elnök egyszerűbb megoldást vélt találni az ország korszerűsítésének felgyorsítására. Egy kormányértekezleten két hete vetette fel, hogy büntető eljárást kellene indítani azok ellen, akik felelősek a modernizációs folyamat késedelmeiért. Így aztán - Belarusz ismerőit cseppet sem meglepve - alig egy héttel később Aljakszandr Kanyuk legfőbb ügyész bejelentette, hogy már megindult a büntető eljárás, folyik a nyomozás a Vitsyebskdrew állami faipari vállalatnál, hogy leleplezzék az üzem korszerűsítési beruházásának csúszásáért felelős személyeket és megállapítsák az ezzel az államnak okozott kár mértékét.

A legfőbb ügyész azt is közölte, hogy hivatala ezentúl nagyobb figyelmet fog szentelni a közpénzek hatékony felhasználásának, és le fog csapni ott, ahol rosszul hasznosítják az állami javakat. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy természetesen "boszorkányüldözés" nem lesz - írta a Navyni.by. Úgy tűnik, Kanyuk igyekszik megfogadni Lukasenko tanácsát, amit az államfő az említett kormányértekezleten egyenesen hozzá intézett a modernizáció kerékkötőinek leleplezésével kapcsolatban: "Ha pedig be kell csukasson valakit az őrizetes cellába, tegye meg!"

A tanácskozáson az elnök kifejezésre juttatta elégedetlenségét amiatt, hogy a kitűzött célokkal ellentétben nőtt az import és csökkent az export, s az iparvállalatok rossz anyagi helyzetben vannak. Emlékeztetett arra, hogy még tavaly júliusban magas rangú kormánytisztviselőket nevezett ki azon vállalatok ellenőrzésére, amelyeknek nehézségeik vannak termékeik értékesítésével, és utasítást adott a raktárkészletek csökkentésére. Miközben a kormány azt állította, hogy e téren sikerült áttörést elérni, az adatok nem ezt mutatják. Az ipar termelése közel 5 százalékkal csökkent, s a vállalatoknak termékeikért az állam már 118 ezer milliárd belarusz rubellel tartozik, ami több az ország egy havi ipari termelési értékének kétharmadánál.

Így nem csoda, hogy a veszteséges iparvállalatok száma 80 százalékkal, több mint 17 százalékra emelkedett. Az ipar összesített nettó vesztesége elérte a 4,5 ezer milliárd rubelt. Lukasenko közölte, tudni akarja, hogy mindezért ki a felelős, így várhatóan a nyomozások nem állnak meg a faipari vállalat kapujánál.