A nyugat-európai kereslet csökkenése valamint az elhúzódó belpolitikai feszültségek hatására 1,4 százalékról 1,1 százalékra rontotta a román gazdaság növekedésére vonatkozó prognózisát a Groupe Societe Generale leánya a BRD. A pénzintézet jelentésében azt állítja, hogy a költségvetés bevételeinek csökkenése és a közelgő választások miatt csekély az esélye annak, hogy a tervezett 2,2 százalékos GDP-arányos hiánycél teljesüljön idén. A szakemberek szerint legjobb esetben is 2,5 százalék lesz a hiány reálértéken, illetve az ESA 95-ös szabvány szerint számolva a GDP 3,2 százaléka. Rossz hír ugyanakkor, hogy a BRD szerint az infláció 5,25 százalékon tetőzik év végén, ami 1,2 százalékkal magasabb érték a jegybank 2-4 százalékos előrejelzésénél. Jövőre ugyanakkor korábban prognosztizált 1,8 százalékos növekedés helyett akár 2 százalék is lehet a gyarapodás. Ennek köszönhetően 2013-ban már könnyedén 3 százalék alatt tartható lesz az ESA-hiány. A referenciakamat ugyanakkor az év második feléig még biztosan a jelenlegi 5,25 százalékos szinten marad, lazításra legfeljebb a negyedik negyed évben lesz majd tere a jegybanknak.

A Nemzetközi Valutaalap nemrég közzétett jelentésében 0,9 százalékos GDP-növekedést jósolt 2012-ben Romániának, a washingtoni pénzintézet szakértői szerint a költségvetés hiánya is tartható a 2,2 százalékos szinten. Victor Ponta miniszterelnök azonban nemrég bejelentette, hogy október végén gyakorlatilag kiürül az államkincstár, az év utolsó másfél hónapjában nincs előirányzott költségvetési forrás az intézmények (kórházak, iskolák) működtetésére valamint a bérek és a szociális kiadások egy részének fedezésére. A miniszterelnök szerint az állam működését csak úgy lehet biztosítani, ha a hiányzó 1,3 milliárd lejt (egy euró 4,55 lej) más ágazatokból irányítják át. Az IMF egy küldöttsége november 6.-án érkezik Bukarestbe, hogy gazdasági kérdésekben tanácsokat adjon Bukarestnek, az esedékes hetedik országfelmérést azonban a decemberi 9.-i parlamenti választások miatt elhalasztják.

Románia 2011-ben kötött a Valutaalappal két évre szóló elővigyázatossági szerződést 3,5 milliárd euró értékben. A rendelkezésre álló összeghez mindeddig nem nyúlt Bukarest.