A szokatlanul sok bevándorló érkezése miatt olyan ügyekről indult vita Svédországban, amelyek korábban megkérdőjelezhetetlenek voltak - írta a Bloomberg. A kormány rákényszerülhet, hogy beavatkozzon az érinthetetlennek számító munkaerőpiac működésébe. Ez a svéd jóléti modell szerint kizárólag a munkaadók és a szakszervezetek alkuinak világa.

A vitában az is felmerült, hogy mérsékelni kellene az Európa legmagasabb minimálbérei között lévő 20 ezer koronás (680 ezer forint) minimálbért. Ez lenne a feltétele annak, hogy a rengeteg kevésbé képzett bevándorló munkához juthasson.

Három ellenzéki párt késznek mutatkozik erre a beavatkozásra, a kormányzó szociáldemokraták azonban ellenállnak, mert szerintük egy ilyen intézkedés lerombolná az ország legendás jóléti államát.

Ki vigye el a balhét?

A kormány úgy véli, hogy a 9,9 milliós ország képes felszívni azt a 250 ezer menekültet, aki az elmúlt két évben az országba érkezett, ám ezt a magabiztosságot megkérdőjelezi, hogy a bevándorlók áradata miatt decemberben visszaállították a határellenőrzést. Ez véget vetett a nyitott kapuk politikájának.

Napi.hu

A svéd modell addig volt versenyképes, amíg Svédország homogén ipari társadalom volt - fejtegeti Andreas Bergh tudományos kutató. Mostanra azonban akadállyá vált, mivel senki sem tudja, kinek kellene vállalnia a felelősséget az új helyzetben elkerülhetetlen változtatások végrehajtásáért.

Az elmúlt nyolc évben érkezett bevándorlók közül csak minden negyedik dolgozik teljes munkaidős állásban.

Lakáshelyzet

A gondok azonban nem korlátozódnak a foglalkoztatásra. A bevándorlók megjelenése tovább fokozza az lakáshiányt. A kormány és az ellenzék tárgyalásokat kezdett a lakásépítések felpörgetésére. Becslések szerint 700 ezer új otthonra lenne szükség a következő évtizedben. Átmeneti megoldásként enyhíteni lehetne a bérbeadási rendszer korlátozásait.

Szükség lenne új tanárokra is. Tavaly 70 ezer gyermek jelent meg az iskolákban, ezért becslések szerint tíz általános iskolából nyolc tanárhiánnyal küszködik - derült ki az önkormányzatok szövetségének adataiból.

Nagy hanyatlás után

Némi reményre ad okot, hogy a negatív kamatoknak és a felpörgő exportnak köszönhetően a munkaerőpiac bővül. A Svédországban születettek körében alacsony a munkanélküliségi ráta. Ugyanakkor az elmúlt tíz évben szűkült a munkaerőpiac, így az elmúlt időszak bővülése csak felszívta a parlagon hagyott munkaerőt. A szakértők összességében a menekültek foglalkoztatási lehetőségeit is optimistán ítélik meg.

A lakosság türelme azonban fogyóan van. A bevándorlóellenes Svéd Demokraták pártja támogatottsága a legutóbbi választáson elért 13 százalékról 20 százalékra emelkedett. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a svédek 64,4 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok az országban.