Az eurózóna tegnap siralmas GDP-adatokkal szomorította el a nagyközönséget, kellemes meglepetés a kontinens olyan szögletéből, Magyarországról érkezett, ahonnan nem vártak pozitív híreket a szakértők - kezdi a régiós gazdasági növekedési adatokról szóló beszámolóját a Financial Times. Az első negyedéves 0,9 százalékos év/éves visszaesés nem látszik túl szépnek, ám ha összevetjük az 1,4 százalékos hanyatlást jósló előrejelzésekkel, akkor meglepően jónak mondható. A forint egyszázalékos erősödéssel nyugtázta a váratlan pozitív fejleményt. A negyedik negyedévhez képest 0,7 százalékkal bővült a gazdaság, azaz kilábalt a recesszióból.

Utóbbi fejleményt "elragadtatott" közleményben nyugtázta a gazdasági minisztérium. A tárca megállapítja, hogy kormány várakozásaival összhangban van a negyedéves előzetes GDP-adat. Ha ehhez hozzávesszük a nemrégiben megjelent pozitív beszerzési menedzserindexet és a javuló fogyasztói bizalmat, akkor a gazdaság további várható erősödésének jeleit láthatjuk. A növekvő autóexport, különös tekintettel a kecskeméti Mercedes-gyár kivitelére, segítheti a növekedést - teszi hozzá az FT -, ám az elemzők továbbra is nulla körüli bővülést várnak 2013-ra.

Rosszabb is lehet

És ez még rosszabb is lehet, ha figyelembe vesszük az eurózóna, Magyarország legnagyobb exportpiaca kiábrándító első negyedéves számait. Csehország esetén máris látszik a sötét jövő: a várt 1,3 százalékos év/éves GDP-csökkenés helyett 1,9 százalékos mínuszt kalkulált az Eurostat. A régió legfejlettebb gazdasága története leghosszabb recessziójába került - emlékeztet Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője.

Szlovákia enyhe pozitív meglepetéssel szolgált 0,9 százalékos év/éves bővülésével, ami jobb lett a Reuters 0,6 százalékos elemzői konszenzusánál. Románia bőven az előrejelzések felett teljesített a maga 2,1 százalékos növekedésével - a kormány mindössze 1,6 százalékos pluszt vár 2013-ra. Lengyelország, a térség legnagyobb gazdasága viszont 2001 óta nem látott mélypontra került 0,4 százalékos év/éves bővülésével.

Nincs visszapattanás

A kelet-közép-európai, illetve délkelet-európai előzetes első negyedéves GDP-adatok azt mutatják, hogy a lassulás ugyan elérhette mélypontját az elmúlt év végén, ám a növekedés nehézkes és egyenetlen - írja emlékeztetőjében William Jackson, a londoni Capital Economics elemző cég szakértője. Pozitív fejlemény, hogy Magyarország kilábalt a recesszióból, ám cseh és a lengyel adatok lehangolóak. Utóbbiak alapján várhatóan tovább folytatódnak azok a viták, amelyek a költségvetési politikák enyhítéséről szólnak.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szintén borúsan látja a jövőt. Néhány nappal ezelőtt tartott éves csúcsértekezletén 3,1, százalékról 2,2 százalékra csökkentette a feltörekvő kelet-közép-európai, illetve észak-afrikai országok idei növekedésre adott előrejelzését. És ezt a prognózist még azelőtt készítették, hogy napvilágot láttak volna az eurózóna halovány - Közép- és Kelet-Európa kilátásaira sötét árnyékot vető - GDP-adatai.