A londoni kormány kedvelheti a tradicionális brit abszurd humort - legalábbis erre utal az, ahogy az Egyesült Királyság és az EU válási megállapodásával kapcsolatos új javaslatait benyújtotta az uniós illetékeseknek. A Downing Street 10. tudatta a brüsszeli hivatalnokokkal, hogy a papír, amit átadtak "Őfelsége a királynő kormányának a tulajdona", azaz bizalmasan kezelendő. Magyarán nem kellene a másolatait szétküldeni a 27 EU-tagállam kormányainak, amelyeknek dönteniük kellene arról, elfogadják-e az abban foglaltakat vagy sem - derül ki a Guardian cikkéből.
Válaszul tájékoztatták a brit kormány képviselőit az utóbbi tényről, hozzátéve, hogy ha az európai fővárosokban nem ismerhetik meg, hogy az állam- és kormányfők október közepi csúcsértekezletén miről is fognak szavazni a tagállami vezetők, az némi akadályt gördít a döntéshozatal elé. A helyzetet nem teszi könnyebbé, hogy immáron csupán hat hét maradt október 31-éig, amikor a dolgok jelenlegi állása szerint az Egyesült Királyság válási megállapodás nélkül kizuhan az EU-ból, és kezdetét veszi a gazdasági felfordulás a La Manche csatorna mindkét - de főként a brit - partján.
Mi van bene
Sajtóinformációk szerint a brit papírokban régi ötletek szerepelnek a "hátha mégis úgy lehetne" elv jegyében. London szerint bizonyos technikai megoldásokkal fenn lehetne tartani az ír-északír határ átjárhatóságát akkor is, ha az Egyesült Királyság és az EU között vámhatár húzódna.
A határokat átlépő járművek nyomon követésével és a megbízható beszállító elvének alkalmazásával a határtól távol lehetne elvégezni a vámvizsgálatokat, továbbá közös ellenőrzős rendszert lehetne felállítani az ipari termékek ellenőrzésére, amivel kiszűrhetnék a nem megfelelő minőségű áruk bekerülését az uniós piacra. Emellett kialakíthatnának egy az egész ír szigetre vonatkozó, egységes mezőgazdasági zónát, amelyben érvényesülhetnének az EU standardjai.
Ellentmondó nyilatkozatok
Bár Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a javaslatok megérkezése után azt mondta, hogy jó esélyeket lát a felek közti megállapodás megkötésére, ám szakértők szerint vélhetően azért nyilatkozta ezt, mert már most látszik, hogy a brit kormány az EU-t akarja felelőssé tenni a várható kudarcért, amit meg akar előzni. Simon Coveney ír miniszterelnök-helyettes a BBC-nek nyilatkozva lehűtötte a kedélyeket: szerinte nem közeledtek az álláspontok.
A brit fél arra kéri az ír kormányt, hogy járuljon hozzá egy olyan válási megállapodáshoz, amely az ír-északír határral kapcsolatban olyan elemeket tartalmaz, amelyek esetleg, majd egyszer biztosítják a szabad átjárást. Soha, sehol eddig ki nem próbált megoldásokat, technológiákat és eljárásokat kellene elfogadnia a jelenlegi, évtizedet óta bevált, ismert rendszer fenntartása helyett.
Időutazás
A Business Insidernek szivárogtató brüsszeli források megerősítik az ír kormányfőhelyettes helyzetértékelését: a hangulat nem éppen arról tanúskodik, hogy áttörés előtt állnának a tárgyalások. Egy független pénzügyi elemző, Mujtaba Rahman úgy látja, hogy hátrafelé haladnak a dolgok, azaz régi ötletekkel állt elő újra a londoni vezetés. Peter Foster a Telegraphban megjelent cikkében idéz egy forrást, amely pontosabban is meghatározza, miről van szó: 2017 nyarán kerültek le a napirendről a brit kormány "új" javaslatai (amiatt, gond miatt, amiről az ír miniszterelnök-helyettes beszélt).
Egy brüsszeli informátor az amerikai hírportálnak jóval nyersebben fogalmazott, jelezve, hogy mit gondolnak a dologról valójában az EU-ban. A korábbi miniszterelnökkel, Theresa Mayjel kötött válási megállapodás felfrissítésével kapcsolatos mostani brit javaslat egy nagy rakás sz..., mármint hulladék.