Angela Merkel német kancellár és osztrák kollégája, Werner Faymann tavaly ősszel szövetségesekként álltak ki a szíriai menekültek ügyének humánus, befogadó kezelése mellett. Merkel Faymann mellett állva mondta el híres mondatát, miszerint ha bocsánatot kellene kérnie azért, mert Németország emberi módon próbál kezelni egy vészhelyzetet, akkor ez nem az ő országa.

Az osztrák kancellár erre reagálva háláját fejezte ki, hogy német kollégája gondolkodás nélkül erre az álláspontra helyezkedett. Azóta azonban nagyot fordult a világ - vele is és Merkellel is. Az év végén kormánya lezárta Ausztria déli határait a bevándorlók előtt és a Faymann márciusban arról beszélt, hogy Merkel politikája árthat országának.

Minden korábbinál több

Faymann bukása elvileg előre vetítheti Merkelét is: a kettejük helyzete a sok különbség ellenére hasonló - véli Leonid Brershidsky, a Bloomberg Berlinben dolgozó publicistája. A hasonlóság része, hogy fél-egy évvel ezelőtti álláspontjukat feladva ma már mindketten lényegében a határok lezárását pártolják.

Ausztria alapvetően tranzitország a Németországba igyekvő menekültek útvonalán, ám elég sokan úgy döntöttek, jó lesz nekik ott is. Így tavaly több mint 88 ezer menekültkérelmet adtak be az országban, többet, mint bármikor korábban. Ez látszólag nem sok azzal a több mint egymillió bevándorlóval és 442 ezer először menekültkérelmet benyújtó emberrel összevetve, akik német földre léptek.

Ugyanannyi vagy több

Ha azonban a két ország méreteihez és lakosságához mérjük, akkor azt láthatjuk, hogy a jövevények száma meghaladja a népesség egy százalékát. És az osztrák gazdaság gyengébb lábon áll, mint a német, ezért Ausztriát súlyosabban érintette a bevándorlók tömege, mint Németországot.

A munkanélküliségi ráta az utóbbi országban márciusban 4,2 százalék volt szemben az egy évvel korábbi 4,8 százalékkal - derült ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adataiból.

Ezzel szemben Ausztriában januárban 11 százalékon állt ez a mutató, ami áprilisra kilenc százalék közelébe csökkent. Ez éppen annyi, mint egy évvel korábban - jelentette a bécsi gazdaságkutató intézet.

Populisták

Így Ausztriában eleve több munícióval tüzelhettek a menekültekre a populista politikai erők, mint Németországban. Ráadásul ezek élharcosa, a Szabadságpárt Európa legrégebbi, legerősebb radikális jobboldali pártja. Már a válság előtt is jól szerepelt: a 2013-as parlamenti választáson például a szavazatok 20,5 százalékával a harmadik helyen végzett.

A párt támogatottsága mostanra 30 százalékra ment fel, amivel jóval megelőzik Faymann szociáldemokrata pártját, amely a jobbközép Néppárttal koalícióban vezeti az országot. Ausztriában előrehozott választások lehetnek, amelyeket megugrott népszerűségének köszönhetően a Szabadságpárt nyerhet meg.

A Néppárt nem zárja ki, hogy koalíciót kössön a radikális politikai erővel, amitől Faymann következetesen elzárkózott. Pártbeli barátai nem nézték ezt jó szemmel, mert attól tartottak, hogy ezzel romlik az esélyük arra, hogy a következő ciklusban is kormányon maradjanak.

Pedig fordított

Ennek tükrében érthető, hogy Faymann azzal indokolta lemondását, hogy olyan kancellárra van szüksége Ausztriának, aki mögött kiáll a pártja. Való igaz: hiába váltott, neki már nem hitték el, hogy tényleg elfogadta a populisták álláspontját.

Eközben az EU-török megállapodásnak, illetve a balkáni határzáraknak köszönhetően május 8-án például mindössze 121 menekült lépte át az osztrák határt szemben a februári napi 2000-es átlaggal.

Nehezítette helyzetét, hogy baloldalról nem nézték el neki a váltást. Az osztrák liberálisok nem bocsátják meg neki, hogy a bevándorlók felé fordított barátságos arcát barátságtalanra változtatta.

Van különbség

Merkel helyzete sok szempontból lényegesen különbözik volt osztrák kollégájáétól. Egy jobb-közép politikai erőt vezet, amely elnézi neki, hogy immáron szigorúan lép fel a menekültekkel szemben. Pártja, a CDU megítélése ugyan romlott, de 30 százalék feletti mutatóval még mindig Németország messze legnépszerűbb pártja. A bevándorlóellenes AfD csak 15 százalékon áll.

A német kancellár a Törökországgal kötött megállapodás tető alá hozásával macerásabb, de hatékonyabb módszert választott a menekültáradat megállítására, mint Faymann a határzárral. Ráadásul úgy tűnik, ez elriasztja a bevándorlók többségét a török-görög útvonaltól. Hiába fontos része a változásnak a balkáni határzár, a bevándorlók csökkenése az EU-török megoldás sikerének tűnik.

Vészjósló hasonlóság

Ennek ellenére a Bloomberg publicistája szerint Merkelt is megfertőzheti a "Faymann-betegség", nevezetesen az, hogy politikusi állásfoglalása, viselkedése a bevándorlás kérdésében ellentmondó, zavaros. Tavalyi kiállása határozott volt, és egy víziót hordozott magában Európa sokszínű jövőjéről. Most azonban csak ügyesen manőverező politikusnak látszik. Osztrák kollégája abba bukott bele, hogy 180 fokot fordított politikáján.