Becslések szerint a SARS-CoV-2 vírussal megfertőzöttek bő harmadánál a tünetek hetekig, hónapokig vagy akár évekig is fennmaradhatnak. A hosszú Covid egyik leggyakoribb tünete az agyi köd, amelyet lassú gondolkodás, zavartság, emlékezési nehézség és gyenge koncentráció jellemez. Az érintettek életminőségének javításában az agy saját újrahuzalozódását lehetővé tevő rehabilitációs program sikeresnek bizonyult - olvasható az Orvostovábbképző Szemle online kiadásának cikkében.
A rehabilitáció a neuroplaszticitáson, az agyi neurális hálózatok megváltozási, alkalmazkodási és megerősödési képességén alapul és már sok esetben hozott jó eredményeket a Mayo klinika rehabilitációs osztályán nyugat-nílusi lázban, HIV-ben és agyhártyagyulladásban szenvedők továbbá agydaganat miatti műtéten és/vagy radioterápián átesett betegek esetében és Covid-19-ből felépülőknél is - írja a szakportál.
Az agyi neuroplaszticitáson alapuló terápiák segítenek leküzdeni a múltbeli fertőzések elhúzódó, fokozott immunválaszhoz vezető és tartós tüneteket okozó nyomait. A kutatók úgy gondolják, hogy lényegében az agy megtanulta, hogy ezek a tünetek életveszélyesek.
Az OTSZ online szemléje szerint birminghami Alabamai Egyetemen használt, alakformálásnak nevezett technika során például több héten keresztül klinikai körülmények között ismételve a lehető legjobban végre kell hajtani valamit, ami elfelejtődött a csökkent használat során – például emlékezni kell a korábban elfelejtett háztartási feladatokra. Edward Taub kutató és pszichológiaprofesszor szerint ígéretesek az eddigi eredményeket.
Ezt a módszert a fizikai károsodások kezelésére használták, de nemcsak klinikai javulást okozott, hanem szerkezeti változásokat is, mind az agy szürkeállományának növekedését, mind a fehérállomány szerkezetének javulását észlelték.
A kognitív vizsgálatok eredményeit nem tették közzé, de Taub szerint az agyi ködben szenvedőknél a javulás már 35 órás kezelés után elkezdődött, 6 hónap után pedig közel 100 százalékos volt.
"Az ötlet mögött az áll, hogy az agy érzékeny a használatra" - mondta Taub. "Egy adott viselkedési funkció támogatására vagy közvetítésére szolgáló agyterület nagysága függ az aggyal szemben támasztott követelményektől." - idézi a kutatót a portál.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!