Sokan aggódnak a Fed kötvényvásárlási programjának visszafogása miatt. Az augusztus 24-én végződött Jackson Hole-i konferencián az ott összegyűlt jegybankárok és közgazdászok közül többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a Fed kötvényvásárlási programjának visszafogása negatív hatással van a feltörekvő gazdaságokra - Indiától Törökországig -, miután a térségben tőkekivonással és hozamemelkedéssel járhat. A Bloomberg szerint egy, a feltörekvő-piaci részvényeket magába foglaló index a múlt héten 2,7 százalékos - az elmúlt két hónap legnagyobb - esését produkálta, szemben az S&P 500 mutató 0,5 százalékos növekedésével.

A Fed szakemberei szerint az ilyen típusú eladások az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény döntéseinél nem jelentenek mérlegelési pont, a Fed vezetőinek döntéseinek középpontjában kizárólag az amerikai gazdaság teljesítményének kell állnia, amikor arról a monetáris stimulusról határoznak, ami a Fed mérlegét 3,65 ezer milliárd dollárra hizlalta. Míg egyebek mellett az IMF és Agustin Carstens mexikói jegybankár arra sürgette amerikai kollégáit, hogy tegyék világossá a QE3 exitstratégiájával kapcsolatos terveiket a globális fellendülés védelme érdekében, a Fed döntéshozói azt tanácsolták a feltörekvőpiaci kollégáiknak, hogy gondoskodjanak a saját gazdaságuk védelméről.

Nincs rá felhatalmazás

A Bloomberg Televíziónak Dennis Lockhart, az atlantai Fed kormányzója ugyanis úgy fogalmazott: "Azt nem szabad elfelejteni, hogy mi egy, a Kongresszus által létrehozott jogi intézmény vagyunk, és hogy nekünk csak arra van mandátumunk, hogy az Egyesült Államok érdekeire tekintettel saját magunkkal foglalkozzunk. (..) Más országoknak ezt egyszerűen csak realitásként kell kezelniük és alkalmazkodni hozzánk, ha a gazdaságaik azt kívánják meg" - tette hozzá.

Hasonlóan fogalmazott a Bloomberg Rádiónak James Bullard, a St. Louis Fed kormányzója is, aki arról beszélt, hogy a döntéshozatalban az elsődleges szempont a hazai gazdaság. "Nem fogunk csupán a feltörekvő gazdaságok volatilitására alapozott döntéseket hozni" - fogalmazott a jegybankár.

Aggódnak a kínaiak is

Kínából is aggódó hangok próbáltak hatni az USA-ra. Hétfőn Sheng Laiyun, a kínai nemzeti statisztikai hivatal szóvivője azt hangoztatta: bármilyen, az amerikai gazdaságpolitikában bekövetkező jelentős változás hatással lesz a kínai gazdaság külső gazdasági környezetére és a hazai gazdasági fejlődésre. Miután az amerikai monetáris politikának óriási hatása van a feltörekvő piacokra és a globális gazdaságra, reményét fejezte ki a szóvivő is, hogy az amerikai döntéshozók nem csak a saját gazdaságuk szükségleteit veszik majd figyelembe, amikor arról döntenek, hogy kilépjenek az ösztönző programból, vagy csak csökkentség annak mértékét, hanem a feltörekvő piacok gazdasági körülményeire is tekintettel lesznek.

Május óta áll a bál

A Bloomberg szerint a Fed nyíltpiaci bizottságának előző kamatdöntő ülésének augusztus 21-én kiadott jegyzőkönyve szerint a döntéshozók többnyire egyetértettek Ben Bernanke Fed elnök tervével, hogy a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programot az év második felében mérsékelni kell. A Bloomberg által augusztus 9. és 13. között készített felmérése szerint a megkérdezett közgazdászok 65 százaléka úgy véli, az első döntés a kötvényvásárlás csökkentéséről a szeptember 17-18-i ülésen születik majd.

Május óta, amióta Ben Bernanke először említette, hogy csökkenteni kezdik a kötvényvásárlásokat, a feltörekvőpiaci részvénypiacokról több mint ezermilliárd dollárt vontak ki befektetők a Bloomberg adatai alapján. Az MSCI feltörekvő-piaci indexe ebben az évben mintegy 12 százalékot esett, szemben a fejlett piaci MSCI index 13 százalékos emelkedésével.

A feltörekvő piacokon a döntéshozók ugyanakkor a saját gazdaságaik védelmében kénytelenek fellépni a Fed lebegtetett döntésének hatásaként jelentkező tőkekivonás miatt. A brazil jegybank a múlt héten 60 milliárd dolláros intervenciót hajtott végre a reál védelmében, amely közel ötéves mélypontra gyengült a dollárral szemben. Az indonéz jegybank bejelentette, hogy növeli a devizatartalékait, a perui központi bank pedig 600 millió dollárt adott el a helyi devizapiacán a sol védelmében augusztus 21-én.