Nem lepte meg az elemzőket a kínai gazdaság növekedéséről szóló adat: a GDP éppen annyival, 7,5 százalékkal bővült március és június között az egy évvel korábbihoz képest, mint amennyit vártak. Az első negyedévben még 7,7 százalékos pluszt jegyzett fel a statisztikai hivatal, 2012 egészében 7,8 százalék volt a növekedési ütem, ami 13 éves mélypontot jelentett. A lassulás hátterében a kivitel fékeződése és a bankszektor hitelezésének visszafogása áll. Utóbbit a kormány és a jegybank forszírozza, mert attól tartanak, hogy túl sok behajthatatlan követelés halmozódik fel a pénzintézetek könyveiben.
Az, hogy a kínai GDP immáron az ötödik egymás követő negyedévben nő nyolc százaléknál szerényebb tempóban, világos jele a lanyhulásnak - vélik elemzők. Az erős fékeződés és a múlt hónapban napokon át elhúzódó hitellefagyás arra utal, hogy jelentős kockázatok halmozódtak fel a reálgazdaságban és a pénzügyi szektorban is.
Pozitív romlás
A szakértők egy része úgy véli, hogy mindezek nyomán a pekingi vezetés némi gazdaságösztönzéshez folyamodhat a második félévben, ugyanis enélkül túl drámai lehet a lassulás. A pénzügyminiszter viszont a múlt hét végén arról beszélt, hogy fel vannak készülve akár a hét százalékra zsugorodó növekedési tempóra is - a kormány hivatalos 2013-as célja 7,5 százalék.
A világgazdaság bővülése talán lassul azzal, hogy Kínában és más feltörekvő országokban lefékeződik a GDP növekedése, miközben a nyugati országok kilábalása enyhén szólva fokozatos - mondja Linda Yeuh, a BBC vezető gazdasági szakírója. Egy fenntarthatóbb tempójú gazdasági növekedés azonban nem feltétlenül rossz dolog, ami persze attól függ, mi az oka a fékeződésnek.