A tanulmányban közölt adatok alapján a szerző rámutat, hogy miközben a feltárt palaolajkészletek a világ rendelkezésére álló kitermelhető olajtartalékait mintegy tíz százalékkal növelik, a palagázkészletek ezzel szemben a még kitermelhető hagyományos földgázkészleteket 47 százalékkal.
A palaolaj-lelőhelyek a jelenlegi kitermelési technológiával 345 milliárd hordóval növelik a hozzáférhető készleteket, ami a jelenlegi évi 33 milliárd hordós globális felhasználással számítva bő tízéves olajfogyasztásnak felel meg.
A palagáz-készletek 60 évvel növelik a rendelkezésre álló földgáz készletek felhasználhatóságát.
Energiatartalom-egyenértékben számolva a felhasználható földgáz készletek 2,7 ezer milliárd hordó olaj egyenértékről közel 4 ezer milliárdra, a nyersolaj készletek viszont 3,0 ezer milliárd hordóról "mindössze" 3,4 ezer milliárd hordóra.
A lényeges különbség azonban a földgáz és a viszkózus nyersolaj kitermelhetőségében van - mutat rá a szerző.
"Az amerikai kitermelési tapasztalatok alapján a palagáz készletek 20-30 százaléka termelhető ki (...) az olaj viszkozitása és a kapilláris erők miatt azonban az olaj jóval nehezebben áramlik a frakturált kőzetekben, így kitermelhetősége lényegesen alacsonyabb a földgáznál, 3 és 7 százalék közé tehető" - írja az IEA tanulmánya.
Palaolajat még a legjobb lelőhelyeken, például az észak-dakotai Bakken mezőn vagy a texasi Eagle Ford mezőn is csak 10 százalék közeli hatékonysággal lehet kitermelni.
Energia-egyenértékben számítva a földgáz az Egyesült Államokban jelenleg mintegy negyed annyiba kerül mint a nyersolaj. Az árelőny nagy része helyi kitermelési sajátosságokból és az amerikai energiapiac viszonylagos elszigeteltségéből származik. A nemzetközi piacon forgalmazott olajjal szemben a gáz világpiaca viszonylag kicsi és árakban viszonylag nagy regionális eltérést mutat.
Abban piaci szakértők egyetértenek, hogy az olaj és a fölgáz ára közötti nagy különbségnek csökkennie kell a jövőben, az azonban nem volt teljesen egyértelmű, hogy ez az olaj árának csökkenésével, vagy a gáz árának emelkedésével valósul meg.
A gázkészletek túlnyomó fölénye és a palagázkészleteknek köszönhető további növekedése alapján azonban sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy az olajáraknak kell majd közelednie a földgázéhoz, mint fordítva - mutat rá írásában a Reuters hírügynökség energiapiaci szakértője.