A feltörekvő országok feltűnően kedvező pénzügyi feltételeket élveztek az elmúlt hónapokban, ám a befektetői hangulat változása gyorsan megszakíthatja a tőke beáramlását piacaikra - idézi a Világbank figyelmeztetését a Bloomberg. A jelenlegi körülmények rövid távon segítik ezt az országcsoportot, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a befektetők alulbecslik a kockázatokat, a hitelfelvevők pedig túlzott adósságokat vállalnak.

Ennek alapján váratlanul tüskék alakulhatnak ki a piaci folyamatok normális hullámzásában - egy rossz hír hatására éles fordulatot vehet a befektetői hangulat. Az év elején az amerikai monetáris enyhítés visszavonása, illetve az ukrán válság elmélyülése nyomán éppen egy ilyen fordulatot figyelhettünk meg. Azóta a hosszú távú hitelek kamata esett, a piaci kilengések szokatlanul lapossá váltak, ami összeszűkítette a fejlett és a feltörekvő államok kötvényhozamai közötti rést, továbbá lefelé nyomjta a hitelköltségeket.

Szélárnyékban

Ennek nyomán a befektetők felbátorodtak, újra hajlandóak nagyobb kockázatot vállalni a zsírosabb haszon reményében. Ebből következően erősödött a feltörekvő országok eszközei - valutái, államkötvényei, vállalati papírjai - iránti kereslet. Mindez azonban nagyon bizonytalan lábon áll.

Ha a hosszú lejáratú amerikai kötvények hozama egy százalékponttal emelkedne - ami könnyen megtörténhet, miután a Fed felhagy ezek tömeges vásárlásával -, akkor felére esne a feltörekvő piacokra áramló tőke mennyisége, ami a Világbank szerint destabilizálná pénzpiacaikat. Az elmúlt hónapok politikai fejleményei az ukrán-orosz konfliktustól kezdve a kezelhetetlen szíriai polgárháborún át az Irakban kibontakozó fegyveres lázadásig nem igazán rázták meg a befektetőket. Ha azonban bármelyik válsággócban romlanának a körülmények az komoly idegességhez vezethet.

Barátságos nagyok

Az amerikai gazdaság szerény növekedést produkál stabil infláció mellett. Ez párosul azzal, hogy a Fed csak lassan vonja vissza monetáris enyhítési politikáját, továbbá az Európai Központi Bank könnyítéseket jelentett be. Mindez hátszelet ad a fejlődő piacokra áramló tőkének. A Világbank azt jósolja, hogy idén GDP-jük 5,6, jövőre 5,4, 2016-ban pedig 5,1 százalékának megfelelő tőkét fogadhatnak.

A jelentés kitér Kína, a világ második legnagyobb gazdasága, egyben a legnagyobb feltörekvő ország vállalati adósságállományára. Az ingatlanpiaci lufi leengedése növelte egy piaci korrekció kockázatát, miközben Kína teljes - állami, vállalati és magánadóssága - eléri a GDP 240 százalékát. Ugyanakkor a pekingi vezetésnek megvannak az eszközei a veszélyek kezelésére.

Ezek közé tartoznak a májusban bejelentett reformok, amelyek segítenek határt szabni az árnyékbanki tevékenységnek (a kereskedelmi bankokon kívüli pénzügyi manővereknek, amelyekkel sokszor az önkormányzatok kerülik meg a pénzügyi szabályozást - a szerk.), illetve megfékezni hitelkockázatok koncentrálódását.