Méretes összefoglalót közölt a CNBC.com az Oroszország elleni szankciók közép- és kelet-európai országok gazdaságára gyakorolt hatásairól. Az összefoglaló szerint a régió kereskedelmi forgalmára ugyan dermesztően hatnak a fejlemények, a szankciók és az ennek nyomán gyengélkedő orosz gazdaság, azonban a legnagyobb gazdaságoknak eddig sikerült stabilnak maradniuk, köszönhetően az alkalmazkodó monetáris politikának, a növekvő közvetlen külföldi tőkebefektetéseknek és a turizmusnak.

Lengyelország jól bírja a gyűrődést

Az ukrajnai válság különösen érzékenyen érintette Európa szerte az élelmiszer-termelőket, miután az orosz hatóságok válaszul az európai szankciókra büntető vámokat vezettek be az Európai Unióból származó zöldség- és gyümölcsimportra - emlékeztet az összefoglaló. Ez különösen érzékenyen érintette a világ legnagyobb almatermelőjeként számon tartott Lengyelországot. A lengyel mezőgazdasági minisztérium adatai szerint 2013-ban a 438 millió euró értékű lengyel almaexport 56 százaléka ment Oroszországba.

Ennek ellenére a Moody's hitelminősítő megállapítása szerint a lengyel gazdaság ellenálló volt a stresszidőszakban, s úgy véli, folytatódhat a talpra állása. Az ország GDP-je 2012-ben 2 százalékkal emelkedett, tavaly viszont 1,6 százalékkal csökkent az Eurostat adatai szerint.

A Moody's szerint ugyan az export hozzájárulása csökken a lengyel GDP növekedéséhez az orosz EU-t érintő büntetőintézkedései miatt, s a befektetések lendülete is mérséklődni fog, azonban ezeket a hatásokat ellensúlyozhatja a belföldi fogyasztás növekedése - mondta a hitelminősítő elemzője.

Bánatos bankok Magyarországon

A Magyarországon működő bankok eközben nehéz éven vannak túl - folytatódik az összeállítás. Az Orbán Viktor miniszterelnök vezette kormány Európa legmagasabb bankadóját vetette ki 2010-ben a szektorra, válaszként a szektor szabályozási hiányosságaira és a pénzügyi válság előtti időszakban kibocsátott deviza alapú hitelekre - emlékeztet a portál.

A hitelintézetek azóta számos büntetéssel sújtották, ezek közül a legfrissebb a nyáron elfogadott törvény, amely szerint a bankoknak kompenzációt kell fizetniük az említett devizahitelek tisztességtelen feltételei miatt - sorolja a CNBC. A nagy magyarországi kitettséggel rendelkező hitelintézetek részvényei nyomás alatt vannak, s további lejtmenet is elképzelhető, miután Orbán megígérte, hogy elszámoltatja a bankokat - írják.

A régió egyik legnagyobb hitelezője, az osztrák Raiffeisen Bank részvényei idén eddig 35 százalékkal estek. A bank 202 millió eurós veszteséget produkált a harmadik negyedévben, elsősorban a magyar kormány által kirótt 205 millió eurós büntetés miatt - írja a CNBC. A másik osztrák bank, az Erste Group részvényei 15 százalékot estek ebben az időszakban.

A Fitch eközben megerősítette a devizában kibocsátott magyar államkötvények bóvli "BB+"-os besorolását, azonban a kilátásokat stabilnak minősítette annak ellenére, hogy az államadósság és a külső adósság szintje magas. A most elfogadott új törvények nyomán a háztartások meglévő devizahitel állományának jelentős részét forintalapúvá alakítják, s csökkentik a bankoknak fizetendő kamatok nagyságát is. Ez javítani fogja a háztartások mérlegét, azonban tovább gyengíti az amúgy is törékeny helyzetben lévő bankszektort - foglalta össze a jelenlegi helyzetet Arnaud Louis, a Fitch elemzője.

Csehország a kedvenc

A szomszédos Csehországban a gazdaság viszont gyors ütemben bővül, s nő a beruházások értéke. A GDP 2,4 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, a negyedéves bővülés mértéke harmadik negyedévben 0,4 százalékos volt az előző negyedévhez képest a cseh statisztikai hivatal pénteki adatai szerint. Minkét adat enyhén jobb az előzetesen várt 2,3 és 0,3 százaléknál, a hivatal szerint a bővülésben legfontosabb szerepet játszó tényező a beruházások voltak, immár második negyedéve. Ráadásul 2007 óta első ízben a fogyasztói várakozások is pozitívba fordultak, a fogyasztói bizalmi index értéke novemberben 1,7 százalékra nőtt.

Prága, a cseh főváros, a külföldi turisták által leglátogatottabb főváros Közép-Európában. A turisták által elköltött összegek fontos részt képviselnek a város kiskereskedelmi forgalmában, a külföldiek által itt eltöltött vendégéjszakák száma tízszerese a város lakosságszámának. Ez messze a legmagasabb érték az egész közép-európai régióban - hívta fel a figyelmet a Cushman and Wakefield ingatlanszakértője a cikk zárásaként.