A bíróság a Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat folyamodványának helyt adva hosszabbította meg az aktivistára kiszabott, felfüggesztett börtönbüntetés próbaidejét. A hatóság azzal érvelt, hogy Navalnij több ízben is megsértette a próbaidőre vonatkozó elírásokat, valamint ahelyett, hogy a javulás jeleit mutatta volna, idén kétszer is lecsukatta magát: először a rendőrséggel való szembeszegülés, másodszor a hatósággal nem egyeztetett tüntetés szervezése miatt.
Alekszej Navalnij - aki a 2011-2012-es oroszországi hatalomellenes megmozdulások egyik fő szervezője volt, a 2013-as moszkvai polgármester-választáson meglepetésre a második helyen futott be, és az idén két országos korrupcióellenes tüntetést kezdeményezett - a jövő évi elnökválasztás ügyében Vlagyimir Putyin kihívójaként pozicionálta magát. Választási csapatába több mint 60 városban mintegy 130 ezer önkéntes jelentkezett.
Csalás és pénzmosás
A bíróság most az úgynevezett Yves Rocher-ügyben határozott, amelyben Navalnijt és fivérét 2014 végén ítélték el csalás és pénzmosás vádjával. A politikusra három és fél év felfüggesztett, az öccsére, Olegre pedig ugyanennyi időtartamú, de letöltendő börtönbüntetést szabott ki a bíróság.
A vád szerint a fivérek 4 millió rubel (mintegy 20 millió forint) kárt okoztak az Yves Rocher cég oroszországi leányvállalatának. Az ítélet annak ellenére született, hogy a francia kozmetikai vállalat pénzügyi igazgatója közölte: cége "semmilyen kárt" nem szenvedett a Navalnijék szállítmányozási cégével folytatott együttműködés során.
A 41 éves Navalnijt emellett idén februárban egy megismételt eljáráson, az úgynevezett Kirovlesz sikkasztási ügyben, öt év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, egy év és öt hónap próbaidővel.
Politikai indíttatás?
A jogászi végzettségű Navalnij politikai indíttatásúnak minősítette mindkét ellene meghozott ítéletet, csakúgy, mint próbaidejének meghosszabbítását.
Az orosz Központi Választási Bizottság június végén bejelentette, hogy Navalnij büntetett előélete miatt nem indulhat a 2018-as orosz elnökválasztáson. A politikus azonban - akinek támogatottsága májusban mindössze 2 százalékos volt a Jurij Levada Független Elemzőközpont szerint -, nem hagyott fel a kampányolással. Arra hivatkozik, hogy az orosz alkotmány csak azokat fosztja meg a jelöltséghez való joguktól, akiket büntetés-végrehajtási intézményben tartanak fogva.
Jó hírnév megsértése
Tovább bonyolítja a politikus jogi problémáit, hogy pénteken üzleti jó hírnevének megsértése címén beperelte őt a Szocgoszprojekt alapítvány, amelynek élén az orosz miniszterelnök egykori évfolyamtársa, Ilja Jeliszejev áll.
Navalnij az internetre márciusban feltöltött egyik dokumentumfilmben azt állította, hogy orosz oligarchák jelentős adományokat juttattak el a Jeliszejev vezette, állami szociális programokat támogató alapnak. Navalnij az üggyel kapcsolatban több mint egymilliárd dolláros korrupcióval vádolta meg Dmitrij Medvegyev miniszterelnököt.
A felperes követelése értelmében Navalnijnak és az általa irányított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítványának meg kellene cáfolnia azt az állítását, miszerint a Jeliszejev vezette alapítvány egy korrupciós hálózat része, valamint azt, hogy nem foglalkozik jótékonysággal, és hogy ezt a tevékenységet csak álcázásként folytatja. Az alperestől júniusban, még nem peres úton, azt kívánták elérni Jeliszejevék, hogy a dokumentumfilmből távolítsa el a Szocgoszprojektre vonatkozó utalásokat.
Navalnij május végén első fokon elvesztette az ellene Aliser Uszmanov milliárdos által, ugyancsak a Medvegyevről szóló dokumentumfilm miatt indított rágalmazási pert. A pervesztesnek az ítélet értelmében el kellene távolítania a YouTube videomegosztó portálról az anyagot, ám erre a politikus nem hajlandó. Fellebbezését jövő pénteken mérlegeli majd a moszkvai városi bíróság.