Hétfőn a legmagasabb rangú kínai vezetők Hszi Csin-ping elnök vezetésével elfogadták a kínai gazdaság 2016-os évére vonatkozó tervet. A Wall Street Journal tudósítása szerint a terv egyszerre kívánja enyhíteni a világ második legnagyobb gazdaságának problémáit, leépítené a felhalmozott fölös kapacitásokat és enyhítene az ingatlanpiacot terhelő túlkínálaton is.

A párt legfelsőbb vezetői részvételével megtartott tanácskozáson a résztvevők elfogadták a helyzetet, amely szerint az alacsonyabb növekedési rátával jellemzett időszak hosszabb ideig is jellemezheti a kínai gazdaságot. Megvitatták a lassuló növekedés és ipari kibocsátás várható hatásait a gazdaság egészére és a foglalkoztatás alakulására.

Az egyik lapnak nyilatkozó tisztségviselő úgy fogalmazott, a jelenlegi lassulásból a gazdaság kilábalása inkább L alakú lesz, semmint V alakú, ugyanakkor annak szerinte kicsi az esélye, hogy a kínai gazdaság keményen landolna, azaz drasztikusan és gyorsan esne vissza növekedési üteme. Ennek megakadályozására ugyanis a kínai vezetés hajlandó további fiskális és monetáris ösztönzők bevezetésére.

A terv elsősorban azokat a krónikusnak tekinthető problémákat kezelné, amelyek azzal járnak, hogy a kínai gazdaságot megpróbálják a hitel és beruházások által vezérelt növekedési pályáról egyre inkább a belső fogyasztás által hajtott szerkezetre átállítani. A 2016 prioritások között szerepel az ipari túlkapacitások leépítése, az ingatlanpiacon a hatalmas túlkínálat leépítése, a vállalkozások terheinek csökkentése és a pénzügyi rendszerre nehezedő nyomás enyhítése is.

A hivatalos növekedési célok várhatóan márciusig nem lesznek publikusak, azonban közgazdászok szerint ez várhatóan alacsonyabb lesz az idei évre kitűzött 7 százalékos GDP növekedési célnál. Ez annak a jele lenne, hogy a kínai vezetés hajlandó elfogadni az alacsonyabb növekedési ütemet a szükséges reformok végrehajtása érdekében.

Szakértők szerint a kínai gazdaság idei növekedési üteme az elmúlt 25 év legalacsonyabb szintjére lassulhatott, s kétséges, hogy eléri e a korábbi 7 százalékos célt. Hszi elnök korábban elfogadta a tervet, amely szerint a 2010-es szinthez képest 2020-ra az egy főre eső GDP meg kell duplázódjon az országban, s a következő években éves szinten legalább 6,5 százalékos kell legyen. Szakértők szerint így a 2016-os cél is e körül alakulhat.

Ugyanakkor a lap által idézett szakértők szerint a kínai vásárlók kereslete a biztonságosabb élelmiszerek, a jobb egészségügyi ellátás és egyéb, az életminőség javulását eredményező fogyasztási cikkek iránt nem csökkent, s egyelőre kielégítetlen maradt. Így az egyik vezetéshez közelálló szakértő szerint avval számolnak hogy a belső kereslet megfelelő mértékű marad, amin dolgoznak az az, hogy a kínálati oldalt megfelelő szintre emeljék.