Észak-Korea annak ellenére hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni, hogy Washington nemcsak engedményeket nem tett, hanem fokozta is a nyomásgyakorlást Phenjanra - idézte Mike Pence-t az MTI. A phenjani meghívás egy csúcstalálkozóra annak bizonyítéka, hogy működik Donald Trump elnöknek a kommunista rezsim elszigetelésére irányuló stratégiája - véli Pence.
Az afrikai körúton tartózkodó Rex Tillerson amerikai külügyminiszter is nyilatkozott. A kíséretében lévő újságíróknak azt mondta: a csúcstalálkozót az észak-koreai vezető magatartásában bekövetkezett "drámai változás" tette lehetővé.
Az amerikai diplomácia irányítója szerint Donald Trump azért fogadta el a csúcstalálkozóra szóló meghívást, mert Kim Dzsong Un meglepően "előremutató" hozzáállást tanúsított a dél-koreai küldöttséggel folytatott phenjani megbeszélésein. Ez - Tillerson szavai szerint - nagyon meglepte az Egyesült Államokat. A miniszter szerint Kim Dzsong Un valóban tárgyalni akar.
Üdvözölte a várható találkozót az amerikai képviselőház külügyi bizottságának republikánus vezetője, Ed Royce, valamint a befolyásos dél-karolinai republikánus szenátor, Lindsey Graham is.
Royce szerint az Észak-Korea ellen hozott szankciók "kezdenek működni", és a kormányzat még több diplomáciai eszközt igénybe vehet, miközben a törvényhozók fenntartják a nyomásgyakorlást. A politikus közölte: a várható csúcstalálkozóról a Fehér Ház nem tájékoztatta előzetesen a törvényhozókat.
Lindsey Graham Twitter-bejegyzésben fejezte ki, hogy Trump elnök "kemény fellépése Észak-Korea és nukleáris agressziója ellen, évtizedek óta először tölt el a legszebb reményekkel, hogy ezt a fenyegetést békés úton lehet megoldani". A szenátor egyúttal figyelmeztette Kim Dzsong Unt, nehogy megpróbáljon "játszadozni az amerikai elnökkel, mert az az észak-koreai rezsim végét jelentené".
Donald Trump csütörtökön - dél-koreai közvetítéssel - fogadta el Kim Dzsong Un csúcstalálkozóra tett javaslatát. A politikusok május végéig ülhetnek tárgyalóasztalhoz - írta az MTI.
Észak-Korea kész feladni nukleáris programját, Kim Dzsong Un elkötelezett az atomfegyver-mentesítés mellett, és a jövőben tartózkodni fog a további nukleáris és rakétakísérletektől - jelentette be Csung Jui-jong, a dél-koreai elnök, Mun Dzse In nemzetbiztonsági tanácsadója Washingtonban, a Fehér Házban.