Múlt csütörtöktől szombatig 52-vel emelkedett a halálos áldozatok száma: 29-en Libériában, 17-en Sierra Leonéban, 6-an Guineában hunytak el. Az összes megbetegedések száma 1848-ra emelkedett. Ez a legsúlyosabb ebola-járvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta.

A kór mostani terjedése márciusban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. A végső stádiumában vérzéses ebola ellen egyelőre nincs védőoltás, a fertőzött betegek mintegy fele meghal.

A libériai vezetés hétfő éjjel azt jelentette be, hogy a washingtoni kormányzat jóváhagyta azt a kérését, amelynek értelmében mintaadagokat küldenek az afrikai országba egy amerikai kísérleti gyógyszerből. A gyógyszert a WHO szakértője juttatja el rendeltetési helyére.

A The New York Times nyomozása szerint a Sierra Leonéval és Libériával közös határszakaszon fekvő faluban az ebola 2013. december 6-án szedte első áldozatát. A kétéves kisfiú anyja egy héttel később halt meg, hároméves nővére pár nappal ezután. A nagyanyjuk sem élte túl a vírust. Mindannyian hasmenésre és vérzéses lázra panaszkodtak, de a faluban senki nem tudta, milyen betegséget kaptak el, és hogyan.

A lap szerint az eddigi Ebola-járványok viszonylag hamar befejeződtek, a mostani viszont hónapok óta tombol, és semmi jelét nem mutatja annak, hogy csillapodna. Az okok között lehet, hogy míg az eddigi járványok helyszíne egy-egy elszigetelt, vagy mesterségesen elszigetelhető falu volt, mostanra a távolságok lerövidültek, és a vírus már azelőtt mozgásban volt, hogy az orvosok egyáltalán rájöttek volna, mivel állnak szemben.