"A kormány és Libéria népe rendkívüli intézkedéseket követelnek államunk fennmaradása és embereink életének védelme érdekében" - hangsúlyozta a libériai államfő, aki azonnali hatállyal 90 napos szükségállapot rendelt el, és felszólította honfitársait, hogy kérjék Isten segítségét "a halálos Ebola-vírussal" vívott harchoz.
Szemtanúk beszámolói szerint a hadsereg előzőleg lezárta az ország Sierra Leonéval határos Grand Cape Mount tartományába vezető utakat, és több száz embertől tagadta meg az áthaladást. A libériai egészségügyi minisztérium közlése szerint a tartomány a veszélyeztetett térségek közé tartozik, mivel múlt héten két, Ebola-vírussal fertőzött beteg elmenekült a karanténba helyezés elől, és ismeretlen helyen tartózkodik.
Közel ezer áldozat
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) összesítése szerint szerdára 932-re nőtt a február óta tomboló Ebola-járvány halálos áldozatainak száma, miután az előző két napban 45-en vesztették életüket a betegségben. Az érintett nyugat-afrikai országokban - Guineában, Libériában, Nigériában és Sierra Leonéban - mostanáig összesen 1711 Ebola-gyanús esetet regisztráltak.
A magyarországnyi területű, 4,4 millió lakosú Libériában eddig 282 ember életét követelte a testnedvekkel terjedő és vérzéses lázat okozó vírusos megbetegedés. A hatóságok ezért már korábban lezártak szinte minden határátkelőhelyet és iskolákat is, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését.
Rendkívüli intézkedések Nigériában
Szerdán már a kontinens legnépesebb országa, Nigéria is rendkívüli intézkedéseket jelentett be, miután hatóságai újabb öt megbetegedést és egy második halálos áldozatot is regisztráltak. Az öt új eset mindegyikét az ország legnépesebb városában, a 21 milliós Lagosban regisztrálták.
Csütörtökön a nigériai közegészségügyi szolgálat tagjai bejelentették, hogy az Ebola-járvány súlyosbodására tekintettel felfüggesztik már öt hete tartó sztrájkjukat. Nigériában elégtelen az egészségügyi ellátás, és a rossz állapotban lévő rendszer nehezen veheti fel a harcot az Ebola-vírussal.
Európában és az USA-ban landolt az Ebola
A nap folyamán Spanyolországba szállították egy katonai géppel azt a 75 éves misszionáriust, aki Libériában fertőződött meg a halálos Ebola-vírussal - jelentette be a madridi védelmi minisztérium. Miguel Pajares Martínt, az első Európába hazatelepített ebolás beteget a repülőtérről egy madridi kórház fertőző osztályára vitték. Afrikán kívülre eddig csak az Egyesült Államokba szállítottak Ebola-betegeket.
A Pajarest vivő gépen utazott egy másik spanyol állampolgárságú misszionárius, Juliana Bohi is, aki ugyanabban a libériai kórházban dolgozott. Az ő esetében még nem igazolódott, hogy megfertőzte volna őt a vérzéses láz vírusa.
Rafael Pérez-Santamarina, a madridi La Paz kórház igazgatója elmondta, hogy az első vizsgálatok alapján Pajares állapota stabil, Bohié pedig jó. Az egészségügyi tárca szerint hazaszállításuk minimális kockázatot jelent a spanyol közegészségügyre.
Legmagasabb szintű készültség az USA-ban
Az egyes betegeknél a szem, száj és fül vérzésével is járó Ebola-vírus testnedvekkel való közvetlen érintkezés útján terjed.
A Nyugat-Afrikában kitört Ebola-járvány miatt a legmagasabb szintű egészségügyi készültséget rendelte el helyi idő szerint szerdán az amerikai járványügyi és megelőzési hatóság (CDC). Legutóbb 2009-ben, a H1N1 influenzajárvány idején rendeltek el hasonló készültséget az Egyesült Államokban.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) ezzel párhuzamosan engedélyezte egy, a Pentagon által kidolgozott, azonnali Ebola-diagnózisteszt külföldi alkalmazását katonák, segélymunkások és mentőakciók résztvevői körében.
Barack Obama elnök az amerikai-afrikai csúcstalálkozót lezáró sajtóértekezletén ugyanakkor kijelentette, hogy a minden kétséget kizáró, tudományos bizonyítottság híján korai lenne még engedélyezni annak az ígéretes, ZMapp elnevezésű Ebola-gyógyszernek az alkalmazását, amely a jelentések szerint javított két, vírussal megfertőződött amerikai segélymunkás állapotán. Obama úgy vélekedett, hogy járvány feltartóztatása érdekében jelenleg elsősorban a közegészségügyi intézkedésekre kell összpontosítani.
Az amerikai repülőtereken és tengeri kikötőkben néhány napja fokozott elővigyázatossági intézkedéseket vezettek be annak érdekében, hogy megpróbálják kiszűrni és elkülöníteni az Ebolára emlékeztető tüneteket mutató utasokat.