Az EBRD részese a tavaly januárban elindult Bécs 2.0 kezdeményezésnek, vagyis annak a koordinációs folyamatnak, amelynek célja a közép- és kelet-európai gazdaságok - elsősorban a bankszektorok - megvédése az euróövezeti adósságválság negatív pénzügyi hatásaitól. A kezdeményezésben az EBRD mellett részt vesz az Európai Bizottság, az Európai Beruházási Bank (EIB), a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank is.
A csoport irányító testülete által összeállított új elemzés szerint - amelyet a részvevők nevében kedden az EBRD ismertetett Londonban - az idei első negyedévben még gyorsult is valamelyest a tulajdonos bankok térségi finanszírozási forrásszűkítése. Így nem valósult meg az előző jelentésben megfogalmazott várakozás, amely azt valószínűsítette, hogy a 2011 közepén indult második finanszírozás-szűkítési hullám üteme mérséklődni fog.
Az új elemzés kimutatja, hogy a nyugati tulajdonos bankok külső finanszírozási pozíciója a közép-, kelet- és délkelet-európai bankszektorokban - ez utóbbi gazdaságok hazai össztermékéhez (GDP) arányítva - átlagosan 0,7 százalékkal szűkült 2013 első három hónapjában. A tavalyi utolsó negyedévben ugyanezen a mércén mérve 0,2 százalékos volt a GDP-arányos finanszírozási forrásszűkítés a nyugat-európai anyabankok részéről - áll a Bécs 2.0 kezdeményezés irányító testületének kedden Londonban ismertetett új elemzésében.
A jelentés megállapítja, hogy a csökkenés átlagosan és egyetlen negyedévre vetítve mérsékelt volt, ám a legutóbbi néhány negyedévben, halmozottan számolva "meglehetősen nagymértékű" finanszírozás-szűkítés ment végbe. A térség egészét tekintve 2011 közepe óta GDP-arányosan 5,5 százalékkal csökkent a régió bankrendszereinek tulajdonosi finanszírozása, de az átlagon belül Magyarországon (23 százalék) és Szlovéniában (17 százalék) volt a legnagyobb arányú a visszaesés.
E két országban, valamint rajtuk kívül Horvátországban, Lettországban, Litvániában, Romániában és Ukrajnában az idei első negyedévben is folytatódott a nyugati tulajdonos bankok finanszírozási forrásszűkítése.
Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Észtországban, Lengyelországban és Szerbiában a tavalyi utolsó negyedév pozitív nettó finanszírozási beáramlása után az idei első három hónapban szintén szűkültek a tulajdonosi finanszírozási források. Macedóniában, Moldovában és Montenegróban ugyanakkor 2013 első negyedévében pozitívba fordult a nyugati tulajdonos bankok finanszírozási mérlege, Szlovákiában pedig a vizsgált időszak egészében pozitív volt ez az egyenleg - áll az EBRD által kedden ismertetett új "Deleveraging Monitor" felmérésben.
Az elemzés szerint a hitelkiáramlás bővülési üteme is változatlanul gyenge az országcsoportban. Árfolyam-kiigazítással számolt nominálértéken a magánszektorbeli hitelkihelyezés alig 1 százalékkal nőtt éves összevetésben - Oroszországot és Törökországot nem beleszámítva - a közép-, kelet- és délkelet-európai gazdaságokban az idei első negyedévben. Ennek egyik fő tényezője számos országban a gyenge hitelkereslet, tekintettel arra, hogy tavaly a régió nyolc gazdasága volt recesszióban - hangsúlyozza keddi elemzésében a Bécs 2.0 kezdeményezés irányító testülete.
A helyzetértékelés szerint a 2008-2009-es globális pénzügyi válság kibontakozása óta általában is jelentősen átalakult az európai felzárkózó térség bankszektorainak finanszírozási modellje. A külső finanszírozás nagymértékben csökkent: a közép-, kelet- és délkelet-európai gazdaságokban - ismét figyelmen kívül hagyva Oroszországot és Törökországot - jelenleg 30 százalékkal alacsonyabb a tulajdonosi banki finanszírozás a válság előtt mért legutóbbi csúcsértéknél. A forrásszűkítés nem "válogatás nélküli": a tulajdonosi bankfinanszírozás azokban a térségi gazdaságokban esett vissza a legnagyobb mértékben, amelyekben a "boom" éveiben a legerőteljesebben nőtt - áll az elemzésben.
Ezt a folyamatot ugyanakkor jelentős részben ellensúlyozta a hazai betétekből eredő finanszírozás arányának emelkedése. A kinnlevőség-betétállomány ráta, amely 2008-ban a régió egészének átlagát tekintve 140 százalékon tetőzött, jelenleg már nem éri el a 120 százalékot - hangsúlyozzák keddi helyzetértékelésükben a Bécs 2.0 kezdeményezés irányító testületének szakelemzői.
Az eredeti Bécsi Kezdeményezés alapján - amelynek kialakításában az EBRD-nek és az IMF-nek szintén kulcsszerepe volt - a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi csődjét követő globális piaci pánikhelyzetben a nyugat-európai bankok kötelezettséget vállaltak közép- és kelet-európai érdekeltségeik finanszírozásának fenntartására, és ehhez annak idején jórészt tartották is magukat.
Az EBRD tavaly januárban jelentette be a Bécs 2.0 kezdeményezés elindítását. Ennek célja az európai felzárkózó térség bankszektorainak megóvása az euróövezeti adósságválság negatív finanszírozási hatásaitól. A kezdeményezés irányító testülete negyedévenként találkozik és felméri a helyzetet, megállapításait pedig átfogó elemzésekben összegzi.