A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
A Standard & Poor's (S&P) lerontotta 18 olasz bank hosszú lejáratú adósságainak besorolását, követve az olasz állam adósságának július 9-ei leminősítését. (Akkor egy szinttel, a BBB kategóriába vitték le Olaszország besorolását, ami már csak két fokkal van a bóvli tartomány fölött.) A lépés azonban szinte automatikus volt, ráadásul ezúttal nem érinti a két legnagyobb olasz bankot, az UniCreditet és az Intesa SanPaolót (mindkettő jelen van Magyarországon, utóbbi a CIB tulajdonosaként), valamint a Mediobanca befektetési bankot és néhány kisebb pénzintézetet. A hitelminősítő negatív kilátást tart fenn az egész olasz bankszektorra, értékelése szerint a dél-európai ország pénzintézetei erősen kockázatos környezetben működnek, a vártnál hosszabb és mélyebb recessziónak vannak kitéve. Az olasz GDP idén 1,9 százalékkal csökken az S&P szerint, ezzel az elmúlt hat évben reálértékben kilenc százalékkal zsugorodik a gazdaság.
A szakértők egy része úgy látja, hogy lassan eljön az ideje a spanyol bankok rehabilitálásának. Igaz ugyan, hogy profitjuk még egy ideig nyomás alatt marad és a szabályozási változások nehezíteni fogják helyzetüket az év második felében, ám tegnap még olyan pénzintézetek is profitot jelentettek, amelyek nemrég a csőd szélén táncoltak. A tavaly 19,2 milliárd euró veszteséget elkönyvelő Bankia a leírások csökkenésének köszönhetően 200 millió euró nyereséggel zárta az első félévet, annak ellenére, hogy nettó kamatjövedelme több mint harmadával csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A közepes pénzintézetnek számító Sabadel 123 millió euró nettó nyereséget könyvelt el január és június között, pedig 321 milliót tartalékolt, miután a madridi jegybank kötelezte, hogy bizonyos hiteleit minősítse behajthatatlannak. Egy további kisebb bank, a Bankinter 102 milliós nettó profitot ért el, ami jóval nagyobb az egy évvel ezelőttinél.
A spanyol gazdaság ugyan továbbra is kihívásokkal küszködik, de a foglalkoztatás és a fogyasztás mintha kissé javulna, ezért már nem kérdés, hogy a bankok talpon maradnak-e vagy sem − véli John-Paul Crutchley, az UBS elemzője. Szerinte a profitok visszaesése hamarosan elérheti mélypontját. Mindezek alapján a BBVA-t látja az első olyan banknak, amelynek részvényeit esetleg érdemes lesz vásárolni, elsősorban erős mexikói jelenléte miatt. A bank papírjai, amelyek idén eddig hétszázaléknyi mínuszt szedtek össze, a következő 12 hónap végén 18 százalékos pluszban lesznek.
A bizonytalanságot jelzi ugyanakkor, hogy Jason Napier, a Deutsche Bank elemzője épp latin-amerikai kitettségük miatt rontotta a BBVA-val és a Santanderrel kapcsolatos várakozásait. Úgy látja, hogy Brazíliában, Mexikóban és Chilében is lassulnak a hitelkihelyezések és nőnek a behajthatatlan követelések.