A minszki jegybank bejelentette, hogy február 15-én 2 százalékponttal, 43 százalékra csökkenti az éves alapkamatot. Miután Alekszandr Lukasenko államfő a gazdaság élénkítése érdekében felszólított a hitelköltségek mérséklésére több magánbank is engedelmeskedett. A Delta Bank például 63-ról 43 százalékra mérsékelte a betétek kamatát - igaz, azt is bejelentette, hogy erre a számlára a továbbiakban nem fogad el belarusz rubel betétet.

Mint a Telegraf jelentette, a jegybank további kamatcsökkentéseket helyezett kilátásba. Tavaly az alapkamat több mint négyszeresére nőtt: a januári 10,5 százalékról decemberre 45 százalékra emelkedett. Ezt az éves 108,7 százalékos infláció tette szükségessé, az élelmiszerárak közel 150 százalékkal mentek feljebb, miközben az átlagbér negyedével csökkent - írta a BelaPAN hírügynökség.

Egyelőre nincs jele annak, hogy az infláció a tervezettnek megfelelően csökkenne, holott a büdzsé arra épül, hogy ebben az évben a pénzromlás mértéke nem haladja meg a 19-22 százalékot - ezért tervezi a jegybank az év végére 22-23 százalékra mérséklését. Mihail Mjasznyikovics miniszterelnök figyelmeztetett arra, hogy a kamatcsökkentést nagyon óvatosan kell végrehajtani, hogy az emberek ne vegyék ki a pénzüket a bankból. Miközben a szakértők szerint a legjobb esetben is csak 50 százalék körülire lehet leszorítani az inflációt, Lukasenko már a most irreális célkitűzésén is tovább ment - a hét végén egy tanácskozáson közölte: lehetségesnek tartja a 13-15 százalékos infláció elérését.

Bár a jegybank optimista nyilatkozatokat tesz, gyakorlati lépései inkább arra utalnak, hogy nem álmodik együtt az államfővel. Március 12-én forgalomba hozzák a 200 ezer rubeles bankjegyet - eddig a 100 ezres volt a legnagyobb címlet, ami jelenleg kevéssel többet ér 12 dollárnál. Ugyanakkor javasolta a kormánynak, hogy vonják ki a forgalomból a 10 és a 20 rubeles bankjegyeket, és az árakat kerekítsék 50 rubelre. Ennek ellenére Nagyezsda Jermakova, a jegybank elnöke úgy nyilatkozott, hogy amíg nem kényszerülnek 500 ezres vagy 1 millió rubeles bankók bevezetésére, addig nem tervezik a belarusz valuta denominálását.