Az afrikai kontinens 11 országának egészségügyi miniszterei tanácskoznak Ghána fővárosában, Accrában, hogy választ találjanak az egyre súlyosabb Ebola-járványra - jelentette a BBC. Eddig 763 személy fertőződött meg, akik közül 468 vesztette életét. A végső szakaszában külső és belső vérzést okozó Ebolának nincs ellenszere, csak a betegek izolációjával lehet fékezni a terjedését. Szoros orvosi felügyelettel 90 százalékról 60 százalékra lehet leszorítani a halálozási arányt.
A hatóságok szerint a mostanra Afrika számos országára kiterjedt járvány a legsúlyosabb és legpusztítóbb Ebola-fertőzés, amely valaha kitört. A WHO szerint drasztikus beavatkozásra van szükség annak érdekében, hogy ne jusson el még távolabbi helyekre a járvány. A szervezet szóvivője szerint abban bíznak, hogy az accrai tanácskozással javítani tudják a már érintett országok együttműködését.
Fegyverbe!
Az első és legfontosabb teendő a határok lezárása lenne, ám ez lehetetlen. Afrikában mindennapos dolog, hogy az emberek szabadon járkálnak a hivatalos határokon át rokonaikhoz és ismerőseikhez. A hatóságok és a nemzetközi egészségügyi segélyszervezetek emberei igyekeznek követni azokat, akik megfertőződhettek, ám a lakosság gyanakvása miatt ez egyre nehezebb - derül ki az Orvosok Határok Nélkül szervezet helyszínen tartózkodó tagjainak beszámolójából. A lappangási idő miatt 21 napig kell megfigyelni valakit ahhoz, hogy kiderüljön megfertőződött-e vagy sem.
A civil szervezet szerint az egészségügyi hatóságoknak sürgősen javítaniuk kellene a lakosság tájékoztatását a veszélyről. Ehhez meg kellene nyerni a helyi vezetőket a legalacsonyabb szinttől a magasabbakig. Rendkívüli helyzettel nézünk szembe, azért több erőforrást kell mozgósítani a válság kezelésére, illetve arra, hogy megszerezzük a helyi közösségek támogatását az Ebola elleni harchoz - fogalmaz az Orvosok Határok Nélkül helyi tevékenységét irányító vezető.