Meglehetősen kaotikus képet fest az orosz fiatalok gondolkodásáról egy nemrégiben készült szociológiai felmérés. Többségük elfogadja ugyan fennálló hatalmat, ám úgy vélik, hogy rendszert, amelyben élnek forradalommal kellene lerombolni a fokozatos átalakítás helyett. Olga Krisztanovszkaja, az orosz elitek talán legalaposabb ismerője abban látja a tanulmány legfőbb tanulságát, hogy a fiatalok számára szinte teljesen ismeretlenek a szociális normák, követelmények, szabályok. A kutatók ebben a fennálló szociális rendszer instabilitásának tükröződését látják. Az emberek nehezen találják meg a helyüket a széthulló, egyelőre semmivel nem helyettesített szovjet szociális hálóban.
A PublicPost.ru pontokba foglalva felsorolja a tanulmány fő mondanivalóját, amit több orosz és régiós portál, köztük. a bne.eu is átvett. Az első megállapítás szerint a fiatal oroszok félnek a felettük uralkodó hatalmaktól, mert veszélyesnek és kíméletlennek látják azokat. A második tanulság úgy szól, hogy csak azokat a nézeteket hajlandóak elfogadni, amelyeket a legközelebbi barátaik képviselnek, vagy amelyeket a televízióban látnak.
Oroszország anyácska
Minél fiatalabb valaki, annál inkább hajlamos arra, hogy azt higgye, Oroszország egy erős hatalom. Ezzel a ifjú nemzeték sokkal romantikusabb viszonyulásról tesz tanúbizottságot anyaföldje iránt, mint az idősebbek, akik szkeptikusan ítélik meg hazájukat. A ifjú nemzedék a bürokráciát teszik felelőssé a korrupcióért és a tolvajlásért, amelyeket a gonosz megnyilvánulásának tartanak.
A fiatalok nem látnak esélyt arra, hogy tiszteletet vívjanak ki maguknak, illetve hogy a szakmájukban végzett tisztességes munkával anyagi jólétben élő emberré váljanak. Hőseik, példaképeik a politikában és az üzleti életben sikereket elérő emberek, nem pedig azok, akik valamilyen szakma művelésével, szisztematikus munkával szereznek nevet maguknak. Több mint 90 százalékuk őszintén kijelenti, hogy nincs olyan politikai párt, amely képviselné érdekeit.
Misztikus figura
Bár az orosz fiatalok tiltakozó hajlama erős, Putyin maradt a körükben a legnépszerűbb politikus. Egyfajta sárkányt látnak benne, aki misztikus módon cselekszik, és akit ebből fakadóan csak egy hozzá hasonló sárkány taszíthat le a hatalomból. Ezzel egyidejűleg jobban hajlanak a társadalmi rendszer teljes lerombolására, akár egy forradalom útján, mint a fokozatosa változások támogatására.
Addig is azonban, amíg erre esélyt kapnak, készek a kisebb városokból a nagyobbakba vándorolni, az utóbbiakból átköltözni régiójuk központjába, illetve onnan továbbmozdulni a fővárosba. Moszkvából továbbutaznának Európába, illetve az Egyesült Államokba.