A Pentagon nem árulta el, hogy hol zajlanak az ellenőrzések, de az AP News úgy tudja, hogy egy kisebb amerikai katonai kontingens azt vizsgálja, hogy a nyugati fegyverszállítmányokat hogyan leltározzák és használják fel az ukrán hadseregben. A hírügynökségnek nyilatkozó védelmi minisztériumi tisztviselő elmondta, hogy az amerikai személyzet nem végezhet ellenőrzéseket a frontvonalak közelében.
Mint kiderült, több ellenőrzés is volt már, és ezeket az amerikai védelmi attasé és az amerikai védelmi együttműködési hivatal Kijevben tartózkodó csapata végezte el. A tisztviselő elmondta, hogy eddig az ukrán hadseregnél nem találtak problémákat, átláthatók voltak a fegyverek elosztásával kapcsolatos eljárások, és az ukránok támogatják az ellenőrzéseket.
Az erőfeszítés egy szélesebb körű amerikai kampány része, amelyet a múlt héten jelentett be a külügyminisztérium, és amelynek célja, hogy az Ukrajnának szállított fegyverek ne kerüljenek az orosz csapatok kezébe. Valamint az is cél, hogy ne kerüljenek más országokban az alvilág kezébe.
Az év elején az Egyesült Államok közölte, hogy az amerikai hadsereg kis létszámú katonai egységei visszatértek a kijevi nagykövetségre biztonsági és egyéb feladatok ellátására. Joe Biden amerikai elnök kizárta, hogy az amerikai erők harci szerepet vállaljanak Ukrajnán belül.
Már aggódnak a fegyvercsempészek és az oroszok miatt
Az amerikai tisztviselők a kongresszus egyes tagjainak állandó kérdéseivel szembesültek azzal kapcsolatban, hogy a kormányzat hogyan számol el az idén Ukrajnába küldött több milliárd dollárnyi fegyverrel. A kormányzat azonban vonakodott részletezni az ezzel kapcsolatos munkáját a konfliktus helyzetével kapcsolatos aggodalmak és a félelmek miatt, hogy a leendő csempészek figyelmét felhívná a lehetséges kijátszási technikákra. A külügyminisztériumi terv rövid, közép- és hosszú távú kezdeményezéseket tartalmaz az átadott fegyverek, különösen a fejlettebb rakétarendszerek és légvédelmi eszközök amerikai és ukrán felügyeletének megerősítésére, valamint Ukrajna légi és határbiztonságának javítására a fegyverekkel való visszaélések elleni küzdelem és az esetleges fegyverkereskedelem megakadályozása érdekében.
A külügyminisztérium szerint eddig úgy tűnik, hogy Ukrajna intenzív harctéri fegyverigénye akadályozza a kézifegyverek, a hordozható légvédelmi rendszerek és a páncéltörő fegyverek, például a Javelinek feketepiaci elterjedését. A fő problémát az jelentette, hogy a fegyvereket az orosz erők lefoglalják, amint elfoglalják a területet, és arra figyelmeztetett, hogy Moszkva felhasználhatja azokat ellenintézkedések kifejlesztésére vagy hamis zászlós műveletek végrehajtására.