Kénytelen volt a brit pénzügyminiszter megválaszolni a képviselők kérdéseit az Egyesült Királyság kötvénypiacain zajló zűrzavar kapcsán, mivel a kormány hitelfelvételi költségei a pénzügyi válság óta a legmagasabb szintet érték el – írja a Financial Times

A brit képviselőházban pártpolitikai adok-kapok zajlott, és a kormányzati felelősséget pedzegették a felmerült gazdasági, pénzügyi, államháztartási problémák okán.

Lindsay Hoyle, az alsóház elnöke azt mondta, hogy elfogadta a konzervatív ellenzék részéről Rachel Reeves pénzügyminiszternek intézett sürgős kérdést a „hitelfelvételi költségek által az államháztartásra nehezedő növekvő nyomásról”. 

A helyzet úgy áll, hogy a kereskedés elején 

a 10 éves kötvények irányadó hozama 0,12 százalékponttal 4,93 százalékra ugrott, ami 2008 óta a legmagasabb szint. 

Később visszaesett 4,84 százalékra. A harmincéves kötvényhozamok szintén emelkedtek, 10 bázisponttal 5,474 százalékra.

Nemzeti valutájukat, a fontot az eladási hullám felfelé söpörte, az amerikai devizával szemben 1 százalékkal 1,224 dollárra esett, ami 2023 novembere óta a leggyengébb szint, a közelmúltban pedig 1,228 dolláron forgott.

A font és a kötvények esetében tapasztalt eladások az Egyesült Királyság költségvetési kilátásainak romlását tükrözik 


– állapították meg a Brown Brothers Harriman elemzői.

Az újjáéledő dollár hatását a font is megsínylette, amint romlott a briteknél a befektetői hangulat.

Az Egyesült Királyság hitelfelvételi költségei meredeken emelkedtek, mivel a befektetők aggódnak a kormány súlyos hitelfelvételi szükségletei és a stagfláció növekvő veszélye miatt, amely a gyenge növekedést tartós áreséssel ötvözi.

A kötvénypiaci feszültségek nyomán a kincstár jelezte, hogy inkább a kiadásokat csökkentené, mintsem az adókat emelné.

A Guardian arról ír, a tárcavezető igyekszik megnyugtatni a piacokat azzal, hogy „vasmarokban” tartja az államháztartást.

Chris Turner, az ING globális piacvezetője szerint a sterling eladási hullámát a globális kötvénypiaci eladások váltották ki, s ez arra késztette a befektetőket, hogy csökkentsék a font túlsúlyos pozícióit. Az elmúlt hetekben a befektetők az erős dollár ellensúlyozására vásároltak font sterlinget.

Mindenkit kinyír az erős dollár, és a forint sem menekül

A dollár szakadatlan erősödése nem jó a forintnak, mint ahogy más feltörekvő piaci devizáknak sem. Részletek.