A Folha de Sao Paulo lap hivatalos becslésekre hivatkozva arról írt, hogy tegnap több mint egymillió ember tüntetett Brazíliában a magas inflációtól kezdve az egészségügy és az oktatás helyett a focivébére és az olimpiára költött dollármilliárdokig számos különböző ok miatt, a helyi média összegzése szerint több mint száz városban voltak megmozdulások - írja a BBC. Egy 18 éves férfi életet vesztette, amikor egy autó keresztülhajtott a barikádjukon Sao Paulo államban. Dilma Rousseff államfő elhalasztotta utazását Japánba és mára rendkívüli kormányértekezletet hívott össze, hogy áttekintsék a helyzetet és a teendőket. Rio de Janeiróban a rendőrség könnygázzal és gumilövedékkel próbálta feloszlatni a fiatalok maszkot hordó tagjaiból álló csoportjait, amelyek megpróbáltak behatolni a városházára. Legkevesebb 29-en sérültek meg. A hatóságok lezárták a főbb önkormányzati épületeket.

A tévétudósításokban látható fosztogató csoportok is, amelyek kirámolták a városközpont boltjait. Számos riói bank és bolt tulajdonosa bedeszkázta portálját, hogy megvédje a vandáloktól. A fővárosban, Brazíliavárosban a demonstrálók tüzet gyújtottak a külügyminisztérium előtt, mire válaszul a rendőrség gumilövedékes tömegoszlatásba kezdett. A tüntetők más kormányzati épületeket is megtámadtak, az összecsapásokban végül is 26-an sérültek meg. Összecsapások volta a Salvadorban a Nigéria-Uruguay focimeccse előtt.

Ünneplés rendbontással

Sao Paulóban jelentések szerint százezer ember gyűlt össze a városközpontban. A Szabad Mozgás Mozgalma (Movimento Passe Livre), amely a tömegközlekedés költségeinek alacsonyan tartásáért küzd, eredetileg azért hirdetett nagygyűlést, hogy megünnepeljék a hatóságok meghátrálását a jegyáremelések ügyében. Az óriásivá dagadt demonstrációsorozat június első napjaiban azért robbant ki, mert növekedtek a tömegközlekedés költségei, ám több város után Sao Paulóban és Rióban is visszavonták ezt a döntést.

A mérsékelt tüntetők szerint ez azt jelenti, hogy legalább egyszer az életben hallgattak az emberekre a politikusok. Ilyesmire azelőtt nem volt példa olyan években, amelyekben nem voltak választások. Van aki úgy véli, hogy valami elindult, és egyelőre senki sem tudja, mi lesz a vége. Az emberek annyira undorodnak az uram-bátyám világtól, hogy nem érik be a buszjegy-áremelés visszavonásával.

Sao Paolo-i tüntetők

84 százalékuk egyetlen politikai pártot sem támogat
77 százalékuknak van felsőfokú végzettsége
22 százalékuk egyetemi hallgató
53 százalékuk fiatalabb 25 évesnél
71 százalékuk először vesz részt tüntetéseken
56 százalékuk tiltakozik a tömegközlekedés drágulása ellen
40 százalékuk tiltakozik a korrupció ellen
31 százalékuk tiltakozik a társadalmi elnyomás, a mindennapi erőszak ellen
27 százalékuk akar jobb közlekedési rendszert
24 százalékuknak van elegük a politikusokból