A lengyel kormány már hónapokkal ezelőtt döntött arról, hogy az ország nyugdíjrendszerét megreformálja, az intézkedések részeként hamarosan a teljes lengyel államkötvény-portfólió átkerül az államhoz. Nagy kérdés volt, hogy milyen befektetési korlátozásokat alkalmaznak a megmaradó vagyonnál, hiszen a kötvények elvétele után egy döntő többségében részvényekre épülő portfólió maradna a nyugdíjalapoknál és ezzel együtt a tagoknál, ha nem döntenek a visszalépés mellett.
Pénteken Izabela Leszczyna pénzügyminiszter-helyettes elmondta, hogy a nyugdíjalapok esetében minimális részvénytartási kötelezettség a következőképpen alakul a következő években. 2014 végéig legalább a portfólió 75 százalékát kell részvényben tartani, 2015 végéig 55, 2016 végéig 35 és végül 2017 végéig 15 százalékot. Mindez azt jelenti, hogy a nyugdíjalapok fokozatosan, évek alatt állhatnak át egy alacsonyabb kockázati szintet jelentő portfólióra.
Per pillanat közel 100 milliárd dolláros vagyon van a nyugdíjalapoknál, a vagyon többsége kötvényekben van, hiszen a szabályozás szerint tilos volt a portfólió 43 százaléknál többet részvényekben tartani. A nyugdíjreform részeként viszont a vagyon 51,5 százaléka átkerül az államhoz, amivel a GDP arányos adósságot csökkenteni lehet, így nagyobb mozgástere marad az államnak is.
Egyelőre még csak egy javaslatról van szó, amelyet a következő kormányülésen el kell fogadni, majd azt továbbküldeni a parlamentnek. A nyugdíjreform komoly ellenállást váltott ki Lengyelországban, többen azt mondják, hogy megkérdőjelezhető a döntés és egyes részei akár alkotmányellenesek is lehetnek. Ha minden így marad, akkor a nyugdíjreformnak jövő februárban lehet tényleges hatása.