Nem vonta vissza a tűzszüneti megállapodásról szóló híradását Petro Porosenko ukrán államfő sajtóirodája azt követően, hogy az orosz kormányszóvivő, Dmitrij Peskov tagadta az egyezséget. Kijev szerda reggel azt tudatta a világgal, hogy Porosenko és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin "tartós" tűzszünetről állapodott meg, amit később Moszkva arra hivatkozva cáfolt, hogy az orosz vezető nem tehetett ilyen ígéretet, mivel Oroszország "nem része az ukrajnai konfliktusnak".
Erre reagálva Porosenko sajtóirodája kivette a "tartós" jelzőt a közleményből, és az új szövegben a megállapodás már csak tűzszünethez vezető folyamatról szól. Délután Vlagyimir Putyin arról beszélt, hogy reménykedik a tűzszünet létrejöttében és arra biztatta a szemben álló feleket, az ukrán kormányt és a szeparatistákat, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz. Az utóbbiak képviselői harcias nyilatkozatokban jelentették, ki, hogy amíg ukrán csapatok vannak Dombasz területén (a donyecki és luhanszki régióban), addig nem lehet szó tűzszünetről.
A bejelentés eleve meglepetést okozott, miután a két vezető nem tudott közös nevezőre jutni az Ukrajnában dúló háború befejezéséről augusztus végi minszki találkozójukon. A csütörtöki bejelentés megelőzi a NATO walesi tanácskozását, amelyen a védelmi szervezet tagjai az orosz agresszióra adandó válaszlépésekről tárgyalnak. Ezenfelül a napokban kerülnek napirendre az EU és az USA újabb Oroszország-ellenes szankciói is.
Új lendületet vehet a vérontás
Meglátjuk, mennyi igaz a tűzszünet megkötésének szándékából - elemzi a helyzetet Timothy Ash, a Standard Bank feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzője. Porosenko a fegyverszünettel Putyin napok óta hangoztatott ajánlatát fogadja el, és erősen kétséges, hogyan fogja ezt eladni az ukrán közvéleménynek az októberi parlamenti választások előtt.
Talán arról lehet szó, hogy az ukrán hadsereg időt akar nyerni az elmúlt napok vereségsorozata után ahhoz, hogy újrarendezze erőit. Lehet, hogy azt akarják kipuhatolni a felek, mit hoz össze az ukrán válság ügyében a NATO, illetve az EU és az USA a következő napokban. Moszkva korábban is küldött tárgyalási készségét mutató jelzéseket hasonló EU-s, NATO- vagy G-7-tanácskozások előtt, hogy enyhítse azok résztvevőinek harciasságát, s ezzel elérje, hogy számára kedvezőbb, puhább határozatok szülessenek.
Ha ismét erről van szó, akkor nem kétséges, hogy a következő hetekben újabb orosz katonai beavatkozást fogunk látni Kelet-Ukrajnában. Amíg a felek hosszú távú célja olyan messze vannak egymástól, mint most - Kijev az EU felé venné a politikája irányát, míg Moszkva magához láncolná Ukrajnát -, addig kétséges, hogy képesek fenntartható megállapodásra jutni egymással - véi Ash.