A cseh szenátus augusztus elején fogadta el azt a szabályozást, amely tiltja az egyszer használatos műanyagok használatát. Az új regula ősztől már életbe is lép, a legismertebb tiltott eszközök az eldobható műanyag evőeszközök lesznek. Brnóban dolgozó kutatóknak van ötletük arra, hogyan lehetne végleg megoldani a műanyag csomagolóanyagok problémáját - derül ki a Radio Praha cikkéből.
A cseh város Mendel Egyetemén működő élelmiszer-technológiai intézet kutatói nem kisebb fába vágták a fejszéjüket, mint abba, hogy ehető csomagolást készítsenek. Más szóval átugranák a környezetbarát, gyorsan lebomló alternatívák használatának szakaszát. Az élelmiszerek hagyományos alkotóelemeire, a fehérjékre, a lipidekre, a zsírokra és olajokra támaszkodnának.
Mint a leszívott műanyagburok
A csomagolást nagyjából úgy lehetne elképzelni, mint a burgonyát és a héját, azzal a különbséggel, hogy ez esetben mintegy a hájával együtt enné meg a fogyasztó az ennivalót. Ehhez olyan anyagösszetételt kell kialakítani, ami egyszerre akadályozza a beltartalom kijutását és véd a káros külső hatásoktól, például a párától, ugyanakkor elég rugalmas, hogy igazodjon az élelmiszerek alakjához.
Ennél is nagyobb kihívás azonban, hogy az ehető buroknak észrevétlennek kell maradnia. Színtelennek, szagtalannak kell lennie, nem befolyásolhatja a becsomagolt élelmiszer ízét, színét, állagát. Ez egyébként európai uniós előírás is a csomagolóanyagokkal kapcsolatban.
A kutatók úgy vélik, hogy ha sikerül megbírózniuk az ehető csomagolás előállításának feladatával, akkor először kórházakban használhatják fel terméküket, ahol a betegek felépülését segítő összetevőket, vitaminokat adhatnak az ehető csomagoláshoz.