Az új törvénykezés egyértelműen megtiltja, hogy a megmaradt élelmiszereket egyéb eladatlan termékekkel összekeverve tegyék ehetetlenné - írta korábban az Index.hu, a Guardianra hivatkozva. Mi több, a 400 négyzetméternél nagyobb áruházak jövő év júliusáig kötelesek hivatalos szerződést kötni néhány jótékonysági szervezettel. Amennyiben nem így tesznek, vezetőik 75 ezer eurós (azaz majdnem 25 millió forintos) bírságra, vagy akár két év börtönre számíthatnak.
Az intézkedés célja, hogy 2025-re a felére csökkentse az élelmiszer-pazarlást Franciaországban, hivatalos becslések szerint ugyanis egy átlagos francia évi 25-30 kilogramm élelmiszert dob a szemétbe. A számítások alapján évente 7,1 millió tonna élelmiszert dobnak ki Franciaországban minden évben. A parlament a jövőben ismeretterjesztő előadásokat is tartana az élelmiszer-pazarlásról nemcsak iskolák, hanem vállalkozások számára is.
Magyarországon a törvény egyértelműen kimondja, hogy a lejárati időn túl az élelmiszer már nem hozható forgalomba élelmiszerként. Ilyenkor megsemmisítik vagy hulladékként hasznosítják, például takarmányként, esetleg állatmenhelynek adják.