Az S&P közölte, hogy a kilátásrontás a hosszú és rövid futamidejű devizaadósság-állomány "BB/B" szintű, nem befektetési ajánlású besorolásaira, valamint a hazai valutában fennálló szuverén kötelezettségek befektetésre ajánlott "BBB mínusz/A-3" osztályzataira vonatkozik. A cég ezeket az osztályzatokat egyszersmind megerősítette.

A Standard & Poor's a kilátásrontás indoklásában kiemelte, hogy a külső kereslet lanyhul, az export- és az importárak összehasonlítása alapján mért cserearány romlik. Ez pedig nehezíti a török gazdaság kiegyensúlyozását, és növeli a török hitelképességet terhelő kockázatokat, tekintettel Törökország igen nagy külső adósságára.

Az S&P külön rámutatott, hogy a török GDP éves növekedési üteme az elmúlt két évben ugyan meghaladta a 8 százalékot, ezt azonban főleg a gyorsuló hazai hitelkiáramlás hajtotta, és ezt jórészt a bankrendszernek nyújtott rövid távú külső finanszírozások fedezték. A meredek GDP-bővülést ráadásul a főleg az importigényes belső fogyasztás és a külkereskedelembe nem bekapcsolódó szektorokban végrehajtott beruházások táplálták.

Mindezek eredményeként a török folyómérleg-hiány tavaly meghaladta a folyó bevételek 40 százalékát - ez a GDP 10 százaléka körüli deficitnek felelt meg -, és a pénzügyi szektor nettó küladóssága is a folyó bevételek 40 százalékára emelkedett a 2009-ben mért 7 százalékról.