Lengyelország hátulról az ötödik lett (Magyarország a középmezőnyben végzett) azon az európai uniós felmérésen, amely azt igyekezett felderíteni, milyen az uniós polgárok felkészültsége a természettudományos ismeretekből - írta a Notes from Poland. Az Eurobarometer közvélemény-kutató intézet több mint 37 ezer embert kérdezett meg 38 európai országban (EU-n belüliekben és kívüliekben) még tavasszal.
A kérdések közül 11 vonatkozott erre a témakörre és a lengyeleknek csak 10 százaléka tudott legalább nyolcra helyesen felelni. A magyarok barátai ezzel megelőzték a görögöket (nyolc százalék), a ciprusiakat (öt százalék) a bolgárokat (négy százalék) és a Romániában élőket (két százalék). A csúcson a luxemburgiak, a belgák, a svédek és a finnek végeztek 40 százalék feletti eredménnyel, az uniós átlag 27 százalék volt, a magyarok 16 százaléka tudott legalább nyolc helyes választ adni a természettudományos kérdésekre.
Az egyik kérdés úgy szólt, hogy az ember korábbi állatfajtákból fejlődött-e ki? A lengyeleknek 52 százaléka felelt erre igenre, 36 százalékuk elutasítja az evolúciós elméletet, az e két csoporton kívüliek nem biztosak a válaszban. A lézer a lengyelek 43 százaléka szerint hanghullámokat koncentrál - ezzel az összes uniós országon belül a lengyelek tettek tanúbizonyságot a legnagyobb tudatlanságról.
További eleme a rossz bizonyítványnak, hogy 28 százalékuk szerint az ember és a dinoszauruszok egy időben éltek a Földön. Mindez nem meglepő annak tükrében, hogy a lengyelek 37 százaléka azt mondta, egyáltalán nem érdeklik a tudományos felfedezések és a technológiai eredmények. Ezzel az EU országainak élén végezték. Csak tíz százalékuk követi rendszeresen a tudományos és a technológiai haladás híreit.