A Nemzetközi Valutalap 987 millió dollár úgynevezett kiterjesztett hitelt (ECF) nyújt Bangladesnek, hogy segítsen feltölteni az ország kimerült devizatartalékait - jelentette a BBC. A dél-ázsiai országot különösen súlyosan érinti az olajárak megugrása, ami megdrágította az energiahordozó bevitelét, miközben az export a gyengülő világgazdasági kereslet miatt hanyatlik.
A pénzért cserébe a dakkai kormány vállalta, hogy növeli az adóbevételeket és csökkenti a támogatásokat. Így tornásszák fel az állam pénzforrásait. A hitelkeret a legnagyobb ECF típusú támogatás az IMF történetében. Ezekkel a támogatásokkal a Valutaalap a jelentős részben önhibájukon kívül - a váratlan külpiaci fejlemények, a devizaárfolyamok hullámzása miatt - bajba került országokat segíti.
Sok volt a sokk
Bangladest 2010 vége óta makrogazdasági sokkok sora érte: az olajárak megugrása mellett drágult az infrastruktúra fejlesztéséhez szükséges javak importja is - fejtegette Naoyuki Shinohara, az IMF igazgatóhelyettese. Az ország gyárai a világ legnagyobb márkáinak beszállítói, ezért különösen súlyosan érinti Bangladest a kivitelének 80 százalékát felvevő európai és észak-amerikai piac gyengélkedése.
A helyi kereskedelemfejlesztési szervezet szerint márciusban például 7,2 százalékkal zuhant a kivitel az egy évvel korábbihoz képest. Ezt az IMF éles szemű elemzői is észrevették, hiszen a hitelt indokló közleményből kiderül, hogy a bangladesi import növekedése meghaladta az exportét.
Elmaradnak az utalások
További gondja a dél-ázsiai országnak, hogy az igen nagy számú külföldön dolgozó bangladesi vendégmunkás helyzete is romlott, ezért a korábbinál jóval kevesebb pénzt küldenek haza rokonaiknak. Csak márciusban 25 millió dollárral kevesebb érkezett ebből a forrásból, mint februárban - ez is mutatja, hogy a hazautalások milyen fontos szerepet játszanak a bangladesi gazdaságban.
Az IMF nemrégiben rontotta az ország idei GDP-növekedésére adott előrejelzését. A korábbi 6,1 százalékos bővülés helyett immáron csak 5,5 százalékot várnak. A csökkentés okaként részben a vártnál rosszabb világgazdasági környezetet, részben Banglades jelenlegi belső problémáit jelölik meg.