A tűzszünet életbe lépését megerősítette Ukrajna Nemzetbiztonsági Tanácsa és a Donyecki Népköztársaság katonai parancsnoka is. A tűzszünet helyi idő szerint 18 órakor - magyar idő szerint 17 órakor - kezdődött. Az erről szóló megállapodás Minszkben jött létre, aláírói Ukrajna, Oroszország, a felkelők és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet képviselői.

"Az emberélet a legnagyobb érték. Minden lehetségest és lehetetlent meg kell tennünk, hogy véget érjen a vérontás és az emberek szenvedése" - mondta Petro Porosenko ukrán elnök, miután bejelentette, hogy parancsot adott az ukrán fegyveres erőknek a fegyvernyugvásra este hattól kezdődően.

"A tűzszünet révén lehetővé válik, hogy nem csupán a polgári lakosság életét védhessük meg, hanem azokét az emberekét is, akik fegyvert ragadtak szülőföldjük és eszméik védelmében" - mondta Olekszandr Zaharcsenko, a felkelők által önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság miniszterelnöke.

"A tűzszünet nem jelenti azt, hogy felhagytunk volna elszakadási politikánkkal" - jegyezte meg ugyanakkor a Luhanszki Népköztársaság vezetője, Igor Plotnickij.

A Kreml üdvözölte a megállapodást

A Kreml pénteken üdvözölte az ukrán válság rendezését célzó nemzetközi összekötő csoport minszki ülésén létrejött tűzszüneti megállapodást. Az orosz államfő szóvivője, Dmitrij Peszkov elmondta: Moszkva reméli, hogy a felek pontosan végrehajtják a dokumentumban foglaltakat és abban is bízik, hogy a felek folytatják a tárgyalásokat az ukrán válság teljes rendezéséig.

A fegyvernyugvásról szóló jegyzőkönyv a harcoló felek között közvetítő, Kijev és a délkelet-ukrajnai szakadárok mellett Oroszország és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselőiből álló összekötő csoport ülésén született meg. Petro Porosenko ukrán elnök ezt követően arra utasította a hadsereg parancsnokait, hogy helyi idő szerint 18 órától szüntessék be a tüzet.

Az orosz elnöki szóvivő azt is hangsúlyozta, hogy az összekötő csoport Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán elnök kezdeményezéseinek végrehajtását vitatta meg és jutott megállapodásra. Az orosz államfő szerdán hirdette meg a délkelet-ukrajnai konfliktus megoldását célzó hétpontos béketervét. Azt megelőzően telefonon egyeztetett ukrán kollégájával, Petro Porosenkóval. Putyin felszólította mind az ukrán kormányerőket, mind a Moszkva-párti szakadár felkelőket, hogy vessenek véget a délkelet-ukrajnai előrenyomulásnak. Azt követelte, hogy az ukrán haderő vonja vissza tüzérségét a lakott településektől és ne mérjen légicsapásokat a békés lakosságra.

Az orosz elnöki béketerv szerint a tűzszünet végrehajtásának ellenőrzésére nemzetközi felügyeletre van szükség. Putyin feltétel nélküli fogolycserére, humanitárius folyosók megnyitására és a fegyveres konfliktus során lerombolt infrastruktúra újjáépítésére is felszólította az egymással szemben állókat.

Heidi Tagliavini, az EBESZ képviselője a minszki tárgyalást követően közölte, hogy az összekötő csoportban tárgyalók három alapvető kérdésben egyeztek meg. A szakadárok és Kijev képviselői az európai biztonsági szervezet és Moszkva közvetítésével a tűzszünet mellett a csapatok visszavonásáról és minden egyes fogoly kicseréléséről is egyetértésre jutottak.

Obama szkeptikus

Angela Merkel német kancellár korábban már tett olyan kijelentést, hogy a tűzszünet az újabb Oroszország elleni szankciók felfüggesztését jelentheti. Közben a brit külügyminiszter, Philip Hammond is megerősítette a péntek délutánra ígért újabb szankciók bejelentésével kapcsolatban: ha van tűzszünet, azt aláírták és életbe is léptették, akkor szóba jöhet a szankciók felfüggesztése.

Barack Obama amerikai elnök viszont arról beszélt a NATO kétnapos walesi csúcstalálkozóját követően megtartott sajtótájékoztatóján, hogy az USA és Európa véglegesíti a pénzügyi-, védelmi- és energia szektorra vonatkozó Oroszország elleni szankciókat, amelyeket tartós béke esetén felfüggesztenek. Az ukrán tűzszünet reményteljes, de Oroszországnak eleget is kell tennie a kötelezettségvállalásainak. Az amerikai elnök egyébként kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a szeparatisták tartani fogják magukat a tűzszüneti megállapodáshoz, az oroszok pedig felhagynak Ukrajna szuverenitásának megsértésével - írja a Wall Street Journal.