A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemzőrészlegének szakértői befektetők számára összeállított hétfői előrejelzésükben azt valószínűsítették, hogy mivel a referendumon nem sikerült elérni Traian Basescu felfüggesztett államfő leváltását, immár nagyobb a kockázata a belpolitikai helyzet romlásának, mint javulásának a következő fél évben. A ház elemzői szerint ugyanis Basescu hivatali visszatérésével valószínűleg intenzívebbé válik az államfő és Victor Ponta miniszterelnök küzdelme.
Tekintettel arra, hogy a kormányzó USL koalíció és Basescu konfliktusa mennyire ádáz volt már a népszavazás előtt is, és hogy ennek milyen jelentős politikai ára van az USL szempontjából, a kormány számára az egyetlen lehetőség az, hogy ezután még agresszívabb módszerekkel próbálja eltávolítani Basescut hivatalából. Nem zárható ki az sem, hogy az államfő ellen ismét parlamenti eljárás indul, és újabb referendumot írnak ki - vélekedtek a JP Morgan londoni elemzői.
A ház szerint várhatóan Basescu is mindent megpróbál majd annak érdekében, hogy a választások előtt még rosszabb helyzetet teremtsen az USL számára.
Bénultság
A romló politikai helyzet valószínűleg a politikai döntéshozatal elhúzódó bénultságát eredményezi, növelve a költségvetés elcsúszásának és az IMF/EU-program kisiklásának kockázatát. Ennek alapján a JP Morgan londoni közgazdászai szerint most már nem várható, hogy Románia teljesíti a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti, ESA-95 szabvánnyal számolt idei államháztartási deficitcélt.
A cég elemzői kiemelik azt a véleményüket is, hogy miután az USL több vezető tisztviselője negatív véleményeket fejtett ki az Európai Bizottságról, jelentős a kockázata annak is, hogy az USL szembefordul az EU által vallott értékek némelyikével, és ez kedvezőtlen hatással lehet a parlamenti választások utáni új IMF/EU-program kilátásaira.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászainak hétfői értékelése szerint is hosszú ideig elhúzódó politikai instabilitás korszaka kezdődhet Romániában annak nyomán, hogy Basescu "túlélte" a népszavazást.
A ház szerint ha a román kormány "alternatív" eszközökhöz folyamodik Basescu eltávolítása végett, akkor várható, hogy az Európai Bizottság újabb bírálatokat fogalmaz meg a román hatóságoknak a törvényesség melletti elkötelezettségével kapcsolatban, és további kétségek merülhetnek fel Románia elővigyázatossági jellegű IMF/EU-programját illetően is.
Nyomás a befektetési eszközökön
A Capital Economics elemzői szerint függetlenül attól, hogy az események innentől milyen irányt vesznek, a fejleményekkel járó bizonytalanság valószínűleg tartósan nyomást gyakorol a román befektetési eszközökre.
Jóllehet a lej hétfőn erősödött, a cég szakértői szerint azonban nem lenne meglepő a román fizetőeszköz későbbi újabb gyengülése. A Capital Economics elemzői lehetségesnek tartják, hogy a lej a múlt heti, 4,64 lej/eurós eddigi negatív árfolyamrekordot is megdönti.
Miután a román háztartások adósságállományának mintegy kétharmada devizaalapú, a piaci figyelem ebben a helyzetben arra összpontosul, hogy a román jegybank miként reagál csütörtöki monetáris tanácsi ülésén a kialakult helyzetre. A politikai instabilitás kizárja a kamatcsökkentést, sőt most már inkább a védelmi jellegű kamatemelés tűnik valószínűbbnek. Mivel azonban a devizatartalék viszonylag magas, a román jegybank várhatóan továbbra is devizapiaci intervenciókkal igyekszik csillapítani a lej árfolyamkilengéseit, és egyelőre nem módosítja 5,25 százalékos alapkamatát - jósolták hétfői értékelésükben a Capital Economics londoni elemzői.