Amikor Barack Obamát 2008 novemberében az USA elnökévé választották, az amerikai gazdaság a második világháború óta nem látott tempóban hanyatlott. Amikor az elnök második ciklusának utolsó évében kedden elmondja hetedik évértékelő beszédét, a befektetők elégedetten dőlhetnek hátra: igen szépen kaszáltak az Obama-éra gazdasági fellendülésén - derül ki a Bloomberg összefoglalójából.
Hét évvel ezelőtt csak öt amerikai nagyvállalat volt a világ tíz legnagyobb cége között, olyan kevés, amelyre 2001 óta nem volt példa. Az USA vállalatainak tőzsdei értéke kevesebb mint 40 százaléka volt a világ 500 legnagyobb cége értékének. A költségvetési hiány, amely 2008 végén a GDP 4,7 százaléka volt, Obama első elnöki évében 10,1 százalékra ugrott.
Száguldó részvénypiac
A tőzsdék hanyatlása, amelyet a Lehman Brothers bankház 2008. szeptemberi csődjét követő hitelezési jégkorszak gyorsított fel 2009 áprilisában érte el mélypontját. Ebben az időszakban kezdte meg az új kormány az állami tulajdonba vett General Motors és Chrysler autógyártók átalakítását, illetve ekkor indult a bankok stressztesztje annak kiderítésére, hogy mekkora lyuk tátong még a könyveikben.
Az ezt követő tőzsdei rally jobban növelte a Standard & Poor's-500 részvényindexet, mint bármelyik hasonló fellendülés 1927 óta. (A Bloomberg adatgyűjtésének ez az év a kezdete.) A részvénypiac 178 százalékkal erősödött 2009 márciusa óta - ez a legnagyobb hétéves hegymenet a 2001 áprilisában végződött növekedés óta. Az akkori bővülést az internetlufi felfúvódása hajtotta előre.
Száguldó vállalatok
A munkanélküliségi ráta 2009 októberében 10 százalékon tetőzött, míg 2015 decemberében 5 százalékon állt. Ez a legnagyobb ötéves javulás 1989 óta. A GDP arányos költségvetési hiány 7,7 százalék. Az elmúlt ötven évben nem volt olyan öt éves periódus, amikor sikerült volna 2,5 százalékot lefaragni a deficitből (a hiány még 2010-ben is 10 százalék felett volt).
Ma már az USA cégeinek értéke adja a világ összes tőzsdén jegyzett vállalata értékének felét és a világ 10 legnagyobb vállalata mind egy szálig amerikai. Az utóbbira utoljára Ronald Reagan elnöksége idején volt példa az 1980-as években.
Igaz, de...
Obama bírálóinak igazuk van abban, hogy a gazdaság kilábalása lomha és egyenetlen. A bővülést az egyenlőtlenségek szélesedése kíséri, a bérek emelkedése vérszegény és a foglalkoztatás sem valami acélosan nő. A GDP nem bővül olyan erőteljesen, mint számos korábbi recesszió után.
Ugyanakkor sokat mond, hogy melyik az a három ágazat, amely a legerőteljesebben gyarapodik 2009 márciusa óta. Az egyik a vegyes fogyasztói termékeket gyártó iparág, a másik a pénzügyi szektor, a harmadik a technológiai ágazat.
Lehet költekezni
Ez bizonyítja, hogy az amerikaiak a 2008-2009-es nagy bukás után újra vesznek fel hiteleket és van elég szabadon elkölthető pénzük ahhoz, hogy fogyasztásukkal és megtakarításaikkal jó befektetéssé tegyék az olyan cégek részvényeinek vásárlását, mint a Google-t birtokló Alphabet, az Apple, a Warren Buffet befektetési guru kezében lévő Berkshire Hathaway, a Facebook, a Home Depot, a JP Morgan Chase, a Walt Disney és a Wells Fargo.
A kisebb-nagyobb cégek a Russell-3000 Index szerint évente 15,5 százalékkal bővültek 2009 márciusa óta, miközben a világ többi részén csupán 7,4 százalékos pluszt jelez ez a mutató. Az Obama regnálását megelőző 20 évben a Russell-3000 éves bővülése 4,5 százalék volt, amivel 3,9 százalékkal járt a világ előtt.
Kajak cégek
Ráadásul az amerikai vállalatok rekordtempóban fektetik be a növekedésükkel megszerzett tőkéjüket. Az S&P-500 mutatóban képviselt cégek tőkekiadásai 1990 - megint csak a Bloomberg adatgyűjtésének kezdete - óta 68 százalékkal ugrottak meg 2010 óta. Hasonló növekedésre csak az internetboom idején, 1995 és 2000 között volt példa.
A vállalatok EBITDA eredményere vetített nettó adóssága minden idők mélypontján áll. Profitabilitásuk 2001 óta nem látott mértékben haladja meg külföldi versenytársaik hasonló képességét.
Az autóeladások rekordot értek el 2015-ben. A GM, a Ford és a Chrysler több autót adnak el és nagyobb nyereséget érnek el, mint 1994-ben, amikor kétszer akkora volt a piaci részesedésük, mint most.
Bejött az ObamaCare
Jól sült el Obama egészségügyi reformja is, amelynek ellenzői, a republikánus képviselők és szenátorok azt jövendölték, hogy gazdasági katasztrófát fog okozni. A törvény állami támogatással egészségügyi ellátáshoz juttatott 17,6 millió olyan amerikait, aki nem tudja megfizetni a piaci egészségbiztosításokat.
Az egészségügyi vállalatok és szolgáltatók tőkéjükre vetítve a legmagasabb megtérülést produkálták az USA iparágai közül 2013, az ObamaCare indulása óta.
Jól járt az ellenzék is
A republikánus szavazók ugyan továbbra is elvi ellenfelei a demokrata államfőnek, ám ha megnézzük a számokat, nincs okuk panaszra. Miközben az elnök és ellenzése késhegyig menő vitákat folytatott az elmúlt hét évben, a gazdaság semlegesen viselkedett.
A republikánus irányítás alatt álló államok csodálatos éveket tudhatnak maguk mögött, akár a munkahelyteremtést, akár a személyes jövedelmeket, akár a lakáshitelek gyarapodását, akár a lakásárakat, akár az adóbevételeket, akár a vállalatok erősödését nézzük.
És még nincs vége
Az amerikai vállalatok hasznát látták az erősödő dollárnak és a költségeiket csökkentő alacsony olajáraknak, legalábbis ezt bizonyítja, hogy a 2015-ben a kilencvenes évek óta nem látott étvággyal vásárolták fel egymást. Az akvizíciók során 3,2 ezer milliárd dollár cserélt gazdát. Ez a legmagasabb adat 2003 óta.
Eközben az első tőzsdei kibocsátások csupán 33,8 milliárd dollárt hoztak az értékpapírpiacra igyekvő vállalatoknak, ami viszont 2009 óta nem látott mélypont.
A Bloomberg elemzői azonban az utóbbi adatot is pozitívnak látják. Úgy vélik, hogy egy olyan lehetőségre utal, amelyet a vállalatok egyelőre nem használnak ki. Ha ez igaz, akkor a befektetők Obama elnökségéhez köthető nagy kaszálása még nem ért véget.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!