Több mint 700 milliárd rubelt (10,5 milliárd dollár), a Paks 2 atomerőmű megépítéséhez ígért orosz hitelt megközelítő összeget utaltak át illegálisan Oroszországból offshore számlákra 2015-ben jelentette a Moscow Times. Ez az a pénz, amelynek távozásáról az orosz hatóságok tudnak.
Andrej Kumosenko, a Gazdasági Biztonsági Hivatal vezetője beszámolt róla, hogy tíz bank és 20 offshore vállat vett részt a pénz továbbításában. Közel 23 ezer bűntettet azonosítottak a pénz külföldre utalásával kapcsolatban. A 700 milliárd rubel Moldován keresztül jutott el végcéljához.
Jókora átlag
Ennél is rosszabb hír, hogy 2016-ban nőtt a hasonló bűncselekmények száma. Idén eddig 2000 feltehetően illegális utalást talált a rendőrség - derült ki Kumosenko szavaiból. A szervezett bűnöző csoportok bűntetteinek száma 60 százalékkal ugrott meg 2016-ban az egy évvel korábbihoz képest.
Az átlagos megvesztegetési összeg is nőtt 2015-ben az egy évvel korábbihoz képest, és elérte a 200 ezer rubelt (810 ezer forint).
Durva lépések
Eközben a sajtó megszellőztette a kormány mellett működő gazdaságireform-bizottság javaslatainak lényegét, ami igen egyszerű: csökkenteni kell a költségvetési kiadásokat, mérsékelni kell az állami befolyást a gazdaságban és rá kell bírni a vállalatokat, hogy többet költsenek befektetésekre.
A lapértesülések szerint a Stratégiai Kutatóközpont azt fogja javasolni Vlagymirt Putyin államfőnek, hogy a nyugdíjkorhatárt, amely a férfiaknál jelenleg 60, a nőknél pedig 55 év, fokozatosan emeljék egységesen 63 évre. (Oroszországban jóval alacsonyabb az átlagéletkor, mint Európa más országaiban - a szerk.)
Mennyi lesz az annyi
A reformbizottság abban reménykedik, hogy a megfelelő intézkedések meghozatala esetén az orosz GDP növekedése évi négy százalékra gyorsulhat 2019-re. A Nemzetközi Valutalap várakozása szerint idén 1,5 százalékkal zsugorodhat a GDP. Eközben a Morgan Stanley számításai azt mutatják, hogy az infláció 9,4 százalék lehet 2016-ban.
A gazdasági minisztérium szerint a növekedés felpörgetése érdekében a befektetéseknek évi 7-8 százalékkal kellene bővülniük, ha a fogyasztás a jelenlegi szinten stabilizálódik. A fogyasztás szinten tartása esetén limitálni kell a nyugdíjkiadásokat, illetve az állami vállalatoknál fizetett béreket az infláció megfékezése érdekében..
Várakozások szerint Putyin elnök nem fogja teljes mellszélességgel támogatni a reformbizottság javaslatait. Valamiféle konszenzust fog keresni a testület tagjainak eltérő nézetei között.