Az EP állampolgári jogokkal, valamint bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó szakbizottsága elfogadta szerdán az alapjogok magyarországi helyzetét vizsgáló jelentéstervezetet, amelyet a portugál zöldpárti EP-képviselő, Rui Tavares készített. A testület a végszavazás előtt a tervezethez érkezett 551 módosító indítványról is szavazott. A néppárti képviselők, a többi között a magyar Fidesz-KDNP-s politikusok önálló módosító indítványainak nagy többségét elvetette a bizottság - írta az MTI.
Az MSZP EP-képviselői üdvözlik, hogy a ma elfogadott, a demokratikus alapjogok magyarországi állapotáról szóló Tavares-jelentés nem tartalmaz olyan kitételeket, amelyek a magyar állampolgárokat érintő szankciókat javasolnának. A kritikák nem Magyarországra, nem a magyar emberekre, hanem Orbán Viktorra és kormányára vonatkoznak - közölték a szocialista képviselők. A néppárti képviselők egy részének támogatása nélkül nem sikerült volna ilyen nagy többséggel elfogadni a jelentést - áll a közleményben (31 igen, 19 nem szavazattal).
A Fidesz-kormánynak nem sikerült meggyőznie az Európai Parlamentet arról, hogy Magyarországon minden rendben van. Az EP által elfogadott három állásfoglalás alapján a Tavares-jelentés azt javasolja, hogy az európai uniós intézmények folyamatosan ellenőrizzék a demokratikus jogok és jogállami normák érvényesülését Magyarországon - hangsúlyozták a szocialista képviselők.
Felállítanak egy testületet az uniós normák betartásának vizsgálatára
A magyarországihoz hasonló helyzetek elkerülése érdekében a jelentés javasolja egy olyan, főként szakértőkből álló független testület - az úgynevezett Koppenhágai Magas Szintű Csoport felállítását, amely, karöltve az EU Alapjogi Ügynökségével az alapvető jogok érvényesülését vizsgálná az Európai Unióban. Azt kell folyamatosan ellenőrizni, hogy a tagállamok betartják-e a csatlakozásukkor vállalt uniós normákat és értékeket - részletezték célokat a magyar szocialista képviselők.
Láthattuk az elmúlt hónapokban, hogy a Fidesz a magyar állampolgárok jogait sértő intézkedéseivel szemben a demokratikus európai jobboldal, így a német kereszténydemokrata kormány is rendkívül kritikus. A Tavares-jelentés ténybeli megállapításai közül pedig az Orbán-kormány egyet sem tudott megcáfolni. Bízunk abban, hogy amennyiben a jelentés szövege korrekt és konstruktív marad, annak elfogadását a jobboldali többségű Európai Parlament is támogatja majd, ahogyan támogatta az Orbán-kormány politikáját bíráló három parlamenti állásfoglalást is - hangsúlyozta Tabajdi Csaba, Göncz Kinga, Gurmai Zita és Herczog Edit szocialista képviselők.
Fidesz: továbbra is elfogult a jelentés
"Az EP alapjogi bizottságában a szocialista, liberális, zöld és kommunista képviselők ma megszavazták az elfogult Tavares-jelentést. Bár az elmúlt hetek tárgyalásainak eredményeként a mai szavazáson sikerült a dokumentum több pontját is kijavítani, annak megállapításai továbbra is elfogadhatatlanok. A Tavares-jelentés nem más, mint az európai baloldal pártdiktátuma. A dokumentum várható, július eleji plenáris ülésen való elfogadásának sem jogi, sem költségvetési, sem gazdasági következménye nincs Magyarország számára" - reagált a szavazás eredményére a Fidesz európai parlementi képviselőcsoportja.
A fideszesek szerint a dokumentum számtalan súlyos tárgyi tévedést, csúsztatást, megalapozatlan következtetést és a magyar kormánnyal szemben támasztott jogalap nélküli követelést tartalmaz. A párt európai parlamenti képviselőcsoportja elfogadhatatlannak tartja, hogy az Európai Parlament baloldali többsége, pártpolitikai okokból, "quasi" bíróságként diktátumokat támaszt a magyar Országgyűlés számára. A néppárti frakció szintén a Tavares-jelentés ellen foglalt állást" - olvasható a közleményben.
Ezt vizsgálta Tavares
Tavares az EP megbízásából többpárti eseti bizottság élén hosszú hónapokon át végzett vizsgálatot, folytatott konzultációkat és tett több látogatást Magyarországon, mígnem május 7-én nyilvánosságra hozta jelentéstervezetét. A dokumentum azt vizsgálja, hogy az alkotmányos változások, illetve a médiapluralizmust és az igazságszolgáltatás függetlenségét érintő törvények összhangban vannak-e az uniós jogszabályokkal, valamint az európai értékekkel. Tavares szerint az elfogadott magyar jogszabályok felvetik a demokrácia és a jogállamiság súlyos veszélyeztetettségének kockázatát - írta a hvg.hu.A magyar kormány szerint a jelentéstervezet tele van súlyos tárgyi tévedésekkel, a Fidesz pedig politikai vádiratnak minősítette a Tavares által készített dokumentumot.
A jelentéssel kapcsolatban nagy érdeklődés övezi azt, hogy milyen megfogalmazás kerülhet be a szövegbe az uniós alapszerződés hetedik cikkének Magyarországgal szembeni alkalmazását illetően. Ez a cikk szorosan kapcsolódik az alapszerződés második cikkéhez, amely kimondja, hogy az unió az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, valamint az emberi jogok tiszteletben tartásának alapértékein alapul. A 7-es cikkelyre való utalás továbbra is bennmaradt a dokumentumban, az arra vonatkozó rendelkezések azonban jelentősen gyengültek - közölte a Fidesz EP-képviselőcsoportja a szavazás után.
A hetedik cikk, amelynek első bekezdése kimondja, hogy a tagállami kormányokat képviselő tanács - a tagállamok egyharmada, az Európai Parlament vagy az Európai Bizottság indoklással ellátott javaslata alapján, saját tagjainak négyötödös többségével és az Európai Parlament egyetértésének elnyerését követően - megállapíthatja, hogy fennáll az egyértelmű veszélye annak, hogy egy tagállam súlyosan megsérti a második cikkben említett értékeket - írta a hvg.hu.