Az elsőrendű "A" kategóriába sorolta át Horvátország hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek osztályzatát az S&P Global Ratings, mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy a horvát gazdaság teljesítménye a következő években jelentősen meghaladja az euróövezeti társállamokét.
A lépéshez fűzött indoklásában az S&P kiemelte, hogy előrejelzése szerint a horvát hazai össztermék (GDP) az idén 3,4 százalékkal növekszik, vagyis jelentősen túlteljesíti az euróövezet egészének várható idei átlagos növekedését, amely a hitelminősítő szerint nem haladja meg a 0,7 százalékot.
A hitelminősítő számításai szerint a horvát gazdaság erőteljes növekedése nyomán az egy főre jutó horvát GDP-érték a 2021-ben mért 70 százalékról tavaly az európai uniós átlag 76 százalékára emelkedett.
Hátralékba kerültek a kamattörlesztéssel
Megerősítette Ukrajna devizában fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségeinek szelektív csődhelyzeti (SD) besorolását az S&P Global Ratings, miután lezajlott az ukrán kormány által kezdeményezett eurokötvény-csereprogram.
A nemzetközi hitelminősítő a múlt hónapban rontotta az "SD" szintre az addigi "CC/C"-ről a devizában denominált ukrán államadósság osztályzatát. E lépés közvetlen előzménye az volt, hogy az ukrán kormány hátralékba került a 2026-os lejáratú eurokötvény esedékes kamattörlesztésével.
Ez 2027-ig 11,4 milliárd dollárral, 2033-ig 22,8 milliárd dollárral mérsékli az ukrán adósságszolgálati kötelezettségeket - áll az S&P Global elemzésében.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Ratings minapi állásfoglalásában közölte ugyanakkor, hogy értékvesztéssel végrehajtott kötvényadósság-átrendezésnek (distressed exchange) tekinti a kötvénycsereprogramot, mivel saját számításai szerint az ügylet hozzávetőleg 71 százalékos veszteséget okozott a kötvénytulajdonosoknak.