Spanyolország jövőjéért küzd a kormány, amikor az idei költségvetésben meghirdetett megszorító intézkedésekkel igyekszik megelőzni az ország iránti befektetői bizalom maradékát - szögezte le már egy tegnapi tanácskozáson Mariano Rajoy kormányfő, amit mai parlamenti beszédében kiegészített azzal, hogy nem szándékoznak uniós segítséget kérni. Emellett arra kérte európai uniós kollégáit, hogy óvatosan nyilatkozzanak Spanyolországgal kapcsolatban - derült ki a Guardian blogjából, amely percről percre követi az eurózóna válságának fejleményeit. Bár nem mondta ki, Rajoy Mario Monti olasz kormányfő negatív megjegyzésére utalhatott, amely sokak szerint rontott az ország helyzetén.
A miniszterelnök kedden parlamenti képviselőknek elmondta: arra kérte a tartományok vezetőségeit, hogy járuljanak hozzá a költségvetési kiadások lefaragásához - jelentette a Bloomberg. Tavaly azért szállt el spanyol hiány, mert a helyhatóságok képtelenek voltak kordában tartani költekezésüket.
A miniszterelnök az elmúlt napokban drámai hangvételre váltott, hogy rávegye honfitársait a kiadáscsökkentések és adóemelések tudomásul vételére. Ezeket egy EU-IMF segélycsomag még fájdalmasabb feltételei egyetlen lehetséges alternatívájaként tálalja. A három hónapos kormány egyelőre nem tudta meggyőzni a befektetőket arról, hogy képes lesz idén a tavalyi 8,5 százalékról 5,3 százalékra leszorítani a költségvetési deficitet és rá tudja venni a regionális hatóságok vezetőit a túlköltekezés abbahagyására.
Kifektetett tartományok
A spanyol régiók adóbevételei a gazdasági válság miatt elapadtak, miközben adósságaik miatt kiszorultak a tőkepiacokról. Esperanza Aguirre, a madridi tartomány elnöke tegnap azt javasolta, hogy a társadalombiztosítás és az oktatás irányítása kerüljön a régióktól a központi kormányzat kezébe, ami szerinte az átfedések elkerülésének köszönhetően 48 milliárd euró megtakarítást hozhatna.
A kormányzó Néppárt azonban a 17 tartományból csak 11-et vezet. Katalónia, a legnagyobb régió a Convergencia i Union nevű nacionalista csoport kezében van, amely a nagyobb autonómia híve, Andalúzia, a harmadik legnagyobb tartomány pedig várhatóan az ellenzéki szocialisták ellenőrzése alá kerül, miután a Néppárt veszített a március végi helyi választáson.
Baljós (görög, ír, portugál) árnyak
A tízéves spanyol kötvények hozama több mint egy százalékponttal ugrott meg március 2. óta, amikor Rajoy bejelentette, hogy Madrid nem tudja tartani a 2012-re eredetileg elfogadott 4,4 százalékos GDP arányos hiányt. A kormány 5,8 százalékra akarta emelni a deficitcélt, ám az eurózóna pénzügyminiszterei végül 5,3 százalékba mentek bele. Az állampapír hozama hajszálra került a hat százaléktól - Görögország, Írország és Portugália hét százaléknál fordult segítségért az EU-IMF pároshoz.
A befektetők a következő hónapokban fogják tesztelni, hogy Spanyolország képes-e elkerülni a nemzetközi közösség támogatásának igénybevételét - állítja Harvinder Sian, az londoni RBS bank vezető kamatstratégája. Arra számítunk, hogy a piac visszalöki a hitelköltségeket a legmagasabb szintre, sőt még azon is túl - teszi hozzá.