A luxemburgi testület szakértői felhívták a figyelmet arra, hogy miközben a megújuló energia támogatása közel négyszeresére nőtt az elmúlt évtizedben, a fosszilis tüzelőanyagok támogatása viszonylag ugyanolyan maradt annak ellenére, hogy az Európai Bizottság és egyes uniós tagállamok kötelezettséget vállaltak a támogatás fokozatos megszüntetésére – idézi az Európai Számvevőszék jelentését az MTI.
A számvevők véleménye szerint, a politikai döntéshozóknak biztosítani kell a következetességet az ágazatok és az energiahordozók között, csökkenteni kell a fosszilis tüzelőanyagok támogatását, és össze kell hangolni az éghajlat-politikai célkitűzéseket a társadalmi szükségletekkel.
Az alacsony szén-dioxid-árak és a fosszilis tüzelőanyagokra kivetett alacsony energiaadók növelik a zöldebb technológiák relatív költségeit és késleltetik az energetikai átállást - állapította meg a számvevőszék jelentése.
A jelentés megjegyzi, hogy összességében a fosszilis tüzelőanyagokra nyújtott tagállami támogatások összege meghaladja az évi 55 milliárd eurót, és tizenöt tagállam többet költ a fosszilis tüzelőanyagok támogatására, mint a megújuló energiaforrásokra. A fosszilis tüzelőanyagok támogatásának csökkentése kihívást jelent majd társadalmi és gazdasági szempontból, mivel az energiaadóztatás jelentős hatást gyakorol a háztartásokra is.
Az adóreformok elutasításával kapcsolatos kockázatok enyhítése érdekében a számvevők olyan, több nemzetközi szervezet által már megfogalmazott ajánlásokra hívják fel a figyelmet, mint például az egyéb adók csökkentése és újraelosztási intézkedések alkalmazása, vagy a reformok okait átláthatóbban és jobban biztosító kommunikáció biztosítása.