Nagy-Britannia az első negyedévben teljes elektromos áramfogyasztásának 32,4 százalékát állította elő szélturbinákkal a CNBC szerint. Ezzel a szélenergia megelőzte a gáz részarányát, amely 31,7 százalék volt ugyanebben az időszakban.
Ez volt az első alkalom, hogy a szél termelte a szigetországban a legtöbb energiát a különféle források közül, ráadásul itt nem is feltétlenül kell megállni: a szerencsés földrajzi helyzet miatt a lehetőségek szinte korlátlanok.
A szélenergia ugyanis mindenütt alkalmas az áramtermelésre, ahol egy adott szintet elér hosszabb idő átlagában a szélerő, ez azonban rendkívül eltérő lehet még kisebb területen belül is.
A mérsékelt övben a 40. és 60. szélességi körök között állandó nyugati szél fúj, ez azonban csak a tengeren tekinthető ténylegesen állandónak (ezzel tért vissza Kolumbusz amerikai útjairól).
Nagy-Britannia jórészt ebben az övezetben található, ráadásul sziget lévén sok a tengerpart, és a partmenti tenger nem túl mély, ami megkönnyíti a tengeri turbinák létesítését.
Teljes kizöldülés
Nos, ezt a remek lehetőséget kihasználja Nagy-Britannia, és még nem ért véget a folyamat. A tervek szerint 2030-ra 50 gigawattra nő a kapacitás, ami meg is haladja a szigetország igényét, exportra is fog jutni.
Leginkább a gáztól akarnak megszabadulni a mixen belül, értelemszerűen a jelenleg 12,6 százalékot kitévő import is fölöslegessé válik, a nukleáris energia aránya most 12,5 százalék, ha lesz bőségesen megújuló energia, feltehetően nem újítják meg az elöregedő kapacitásokat.
A biomassza aránya 5,7 százalék, a napenergiáé 2,3 százalék, másfél százalék származik vízienergiából, és 1,3 százalék szénből, aminek ugyancsak búcsút mondanak a britek.
2022 első negyedévéhez képest egyébként három százalék volt a szélenergiával termelt áram mennyiségének növekedése, miközben a gázé öt százalékkal csökkent.
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.