Az ukrán kormány olyan palagáz-kitermelési szerződést ír alá csütörtökön a Royal Dutch Shell-lel, amelynek értéke a kitermelhető energiahordozó mennyiségétől függően elérheti a tízmilliárd dollárt is. Ez eddig a legnagyobb palagáz-befektetés Európában - írja a Financial Times. A megállapodás egyben messze a legnagyobb külföldi befektetést hozza a volt szovjet tagköztársaságnak és óriási lépést jelent azon az úton, amelyen Ukrajna megszabadulhat az orosz gázfüggőségtől.

Európában elakadtak a palagázmezők feltárásával kapcsolatos erőfeszítések, mivel a termelési technológia károsíthatja a környezetet, illetve kiderült, hogy a potenciálisan kitermelhető gáz kevesebb, mint amennyit korábban feltételeztek. Az ukrán projekt azonban fordíthat ezen a helyzeten - becslések szerint a kelet-európai ország rendelkezik Európa harmadik legnagyobb palagáztartalékával. Egyes szakértők szerint, ha most megtörik a jég, akkor az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedben tapasztalt palagáz-forradalomhoz hasonló folyamat indulhat el Európában is.

Érzékeny búcsú a Gazpromtól

Eduard Sztavitszki, a kormány új energetikai minisztere, a Shell-tárgyalások felelőse kijelentette: ha a geológiai viszonyok kedvezőek, az olajmulti kész a tízmilliárd dolláros befektetésre. A Shell nem kommentálta ezt a megjegyzést. Jorge Zukoszki, az ukrajnai amerikai kereskedelmi kamara elnöke úgy véli, paradigmaváltást hoz a szerződés az országnak, amely ezzel elindul az önálló energiaellátás kiépítésének útján.

A Shell a nyugat-ukrajnai Juzivszka gázmező feltárásába kezdhet bele, amely legjobb esetben négyezermilliárd köbméter földgázt és szénmezőkben foglyul ejtett metánt rejthet. A Shell idén elkezdi a munkát 400 millió dollár befektetésével. Az amerikai Chevron tavaly Nyugat-Ukrajnában lévő mezők kutatására kapott jogot, igaz, a környezetvédelmi aggályok miatt itt jóval nagyobb lakossági ellenállást tapasztalnak. A szintén amerikai ExxonMobil a Fekete-tenger partján kutat.

Sztavitszki szerint ha a projektek beváltják a reményeket, akkor tíz éven belül évi 20 milliárd köbméter palagázt termelhetnek ki Ukrajnában, ami a jelenlegi kétszerese és teljesen lefedné az ország csökkenő hazai gázfogyasztását. Ez döntő érv lehet az orosz Gazprommal folytatott tárgyalásokon, amelyeken az ukránok a 2009-ben kötött tízéves gázszállítási szerződés feltételeit akarják módosítani. Kijev szerint akkor túl magas árban állapodtak meg. Ha orosz kollégáink a Gazpromnál nem mennek bele az árcsökkentésbe, akkor azt kockáztatják, hogy elvesztik legnagyobb vásárlójukat - mondja Sztavitszki.