Gál Kinga néppárti EP-képviselő a szavazás után közleményben tudatta: az általa benyújtott módosító indítványoknak köszönhetően az uniós bővítési stratégiáról szóló dokumentumban a többi feltétellel azonos súllyal esik latba a nemzeti kisebbségek védelme.

"Fontos, hogy az unió ne csak a csatlakozási tárgyalások során kérje számon a kötelezettségeket, hanem azok betartását ellenőrizze a csatlakozást követően is" - tette hozzá.

A jelenlegi, nyugat-balkáni bővítési csomagban komoly szerep jut a hagyományos nemzeti kisebbségeknek, hiszen ezek a közösségek meghatározó számban vannak jelen a tagjelölt országokban - emelte ki Gál Kinga. A megszavazott módosító indítványok szerinte segíthetik a vajdasági magyarokat Szerbia csatlakozása kapcsán, a felvidéki és erdélyi magyarságot pedig abban az esetben, amennyiben az Európai Bizottság erősebb jogérvényesítést kér ezen a területen a tagországoktól.

Tabajdi Csaba szocialista EP-képviselő az állásfoglalás kapcsán közleményben hangsúlyozta: a koppenhágai kritériumok - a jogállamiság, az emberi jogok, a regionalizáció, a kisebbségi jogok - "nem Brüsszel számára fontosak, hanem azért, mert a tagjelölt országok polgárainak ez az érdekük". Az MSZP EP-delegációvezetője arra is kitért, hogy a tagjelölt országoknak rendkívüli figyelmet kell fordítaniuk gazdaságpolitikájukra is. "Nagyon fontos lenne a leendő tagállamokat figyelmeztetni arra, hogy (...) a gazdaság átalakításában ne kövessék azt a vadkapitalista, neoliberális modellt, amelyet a 2004-2007-ben felvett tagállamok sajnos követtek" - fogalmazott.