A korábbinál is nagyobb veszélyt jelent a világra Észak-Korea, miután sikeresen föld körüli pályára juttatott egy műholdat, olyan hordozórakétával, amely képes Japánt és az Egyesült Államok szárazföldi részét is elérni. A sikeres fellövés megerősíti Kim Dzsong Un pártfőtitkár helyzetét, aki egy éve vette át a hatalmat apja halála után - összegzi a fejleményeket a Reuters. A sztálinista vezetés alatt álló tízmilliós országban eddig két sikeres atomkísérletet hajtottak végre, amelyek nyomán ENSZ-szakciók vannak érvényben ellene.

Külföldi becslések szerint a lakosság egyharmada éhezik és alultáplált, az egy főre eső éves GDP 2000 dollár, a gazdaság lényegében a Kínába irányuló nyersanyagkivitelre és külföldi projekteken dolgozó koreaiak hazautalt jövedelmére épül. Az új vezetés nem adta fel az évtizedek óta érvényben lévő stratégiát, miszerint a mindenben a hadsereg igényei az elsők.

Az USA provokatív akciónak minősítette a kilövést, Kína azon az állásponton van, hogy szomszédjának joga van a világűr békés felhasználását szolgáló programok végrehajtására, ám a tegnapi kilövést aggodalommal figyelték. Észak-Koreával szemben Peking ellenállása miatt nem lehet további szankciókat életbe léptetni.

Szakértők szerint a harapós egérnek minősülő rezsim körülbelül tucatnyi nukleáris robbanófejjel rendelkezhet, és az ország gazdag uránkészleteire alapozva a jelenlegieknél veszélyesebb atomfegyverek előállításán dolgozik. Mérsékli a veszélyt, hogy az észak-koreai hadsereg egyelőre képtelen pontosan célozni rakétáival. Emellett atombombái túl nagyok ahhoz, hogy interkontinentális rakétákra szerelve célba juttathatók legyenek.

MTI