Ri Szujong, Észak-Korea külügyminisztere Svédországban érkezik - adta tovább a stockholmi kormány bejelentését a CNN. Ez az első jelentős diplomáciai lépés a sztálinista felfogásra is építő dzsucse ideológiát követő rezsim részéről azóta, hogy Donald Trump, az USA elnöke egy héttel ezelőtt bejelentette: kész szemtől szembe leülni és tárgyalni Kim Dzsongunnal, az ország diktátorával.
Svédország phenjani nagykövetsége látja el az USA érdekeinek képviseletét az észak-koreai fővárosban, így Ri látogatását úgy értékelik a megfigyelők, hogy esetleg ez az ország adhat helyet a két vezető csúcstalálkozójának. Az észak-koreai külügyminiszter és svéd partnere Margot Wallstrom tárgyalásairól szóló közlemény csak annyit árul el, hogy Svédország konzuli kötelezettségeiről egyeztetnek az USA-val, Kanadával és Ausztráliával kapcsolatban.
Kapcsolódó
Eddig hallgattak
Emellett a Koreai-félsziget biztonságpolitikai kérdései is napirenden lesznek, ám a megfigyelők szerint a fontos mozzanat az, hogy Phenjan eddig semmilyen reakciót nem adott Trump ajánlatára. Sőt, Kim valójában semmit sem mondott, csak a március elején az észak-koreai fővárosba látogató dél-koreai delegációnak tett egy célzást arra, hogy országa nem ragaszkodna atomfegyvereihez, ha enélkül is garantálhatná biztonságát. Ez a megjegyzést továbbította a küldöttség vezetője Washingtonban Trumpnak, aki válaszul kinyitotta a csúcstalálkozó lehetőségét.
Az ajánlatot azonban nem követte válasz, ám Ri a titokzatos ország vezérkarának azon kevés tagja közé tartozik, aki látható a nemzetközi porondon, sőt néha meglehetősen színes szavakkal képviseli országa politikáját. Kisebb hisztériát váltott ki tavaly azzal a megjegyzésével, miszeirnt Észak-Korea hidrogénbombatesztet hajthat végre a Csendes-óceán felett, majd mentálisan zavarodottnak minősítette Trumpot, akinek figyelmeztető szavait kutyaugatáshoz hasonlította.
Titkos tárgyalások
Ri utazása egybe esik azzal, hogy Nirj Deva, az Európai Parlament képviselője elárulta újságíróknak: egy delegáció élén az elmúlt három évben titkos megbeszéléseket folytatott az észak-koreai rezsim vezető tisztviselőivel. Ezeken arról próbálták meggyőzni partnereiket, hogy előfeltételek nélkül üljenek le tárgyalni a koreai helyzet rendezéséről. A brit politikus szerint a felek nyitottak voltak egymás aggodalmi felé.
Elemzők szerint Svédország mellett esetleg Svájc jöhet szóba a Kim-Trump csúcs helyszíneként, amelyet az észak-koreai vezér egyetemista korából jól ismer. Emellett találkozhatnak a két koreai államot elválasztó semleges zónában vagy esetleg Kínában. Az utóbbi országgal mind az USA-nak, mind Észak-Koreának van diplomáciai kapcsolata, továbbá Pekingben vendégül látták Kim apját, az előző diktátort, Kim Dzsongilt. Ha a csúcs összejön, akkor Trump lesz az első amerikai elnök, aki közvetlenül találkozik a phenjani rendszer éppen regnáló urával.
Fordulat a Fehér Házban
Az amerikai elnök nem is olyan régen, 2017 októberében még annak a véleményének adott hangot, hogy nem sok értelmét látja phenjani rezsimmel folytatott diplomáciai egyezkedésnek. Volt külügyminiszterének, Rex Tillersonnak nyilvánosan azt mondta, hogy az idejét vesztegeti azzal, hogy megpróbál tárgyalásokat kezdeményezni Kim Dszongunnal.
A napokban azonban kirúgta Tillersont és a helyére Mike Pompeo személyében olyan valakit ültetett, aki keményebb álláspontot képvisel elődjénél Észak-Korea ügyében. A Fehér Házban részben azzal indokolták a külügyminisztercserét a CNN-nek, hogy az elnök erős csapatot akar építeni Észak-Koreával kapcsolatos politikája végrehajtására.
A fotó forrása: Manan Vatsyayana/AFP