Szkopje mindent megtett, amit az EU kért, és semmi kétség afelől, hogy valóban az euroatlanti integráció útjára lépett.
Arra számítok, hogy októberben megkezdődnek a tárgyalások. Júniusban is erre számítottam, sajnos azonban nem kaptunk szabad utat, de ez nem azt jelenti, hogy el kell veszítenünk a reményt. Ez az ország sokat tett, és pozitív példa lehet a térségben arra, hogyan kell véghezvinni a reformokat - hangsúlyozta az uniós bővítési biztos a szkopjei sajtótájékoztatóján az MTI szerint.
Az Észak-Macedónia előtt álló célokat sorolva kiemelte, hogy a független igazságszolgáltatás kiépítése, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harc nemcsak az Európai Unió, hanem az ország és állampolgárai számára is fontos kell, hogy legyen. Elismerését fejezte ki az ellenzéknek konstruktívan hozzáállásáért, és amiért elősegíti, nem pedig hátráltatja a stabil igazságügyi rendszer kiépítését.
Zoran Zaev miniszterelnök a sajtótájékoztatón szintén reményének adott hangot, hogy októberben megkezdődhetnek az uniós csatlakozási tárgyalások. Megfogalmazása szerint Szkopje azt várja az Európai Uniótól, hogy tettekkel erősítse meg azt, amit az országról szóló jelentésben is leírt, vagyis hogy Észak-Macedónia ragyogó példája az együttműködésnek.
Észak-Macedónia 2005 óta tagjelölt országa az Európai Uniónak, ám Görögország a tavalyi esztendő közepéig akadályozta északi szomszédja euroatlanti integrációját. A majdnem három évtizedig tartó névvita lezárását követően viszont Athén sem állt már az ország euroatlanti integrációjának az útjába. A csatlakozási tárgyalásoknak júniusban kellett volna megkezdődniük, de az Európai Unió Általános Ügyek Tanácsa végül októberre halasztotta a tárgyalások megkezdését.
Johannes Hahn csütörtökön Szkopjéban találkozik az ellenzéki pártok képviselőivel is, majd Belgrádba utazik, ahol Aleksandar Vucic államfővel és Ana Brnabic kormányfővel találkozik.