Az Oroszországból egészen Észak-Németországig érő Északi Áramlat-1 gázvezeték svájci székhelyű üzemeltetője szerdán közölte, hogy befejezte az első adatgyűjtést a svéd kizárólagos gazdasági övezetben lévő 1-es vezeték sérülésének helyszínén, és "technogén krátereket" talált. A technogenikusság jelen kontextusban arra utal, hogy valamilyen emberi beavatkozásra lehetett szükség a tengeri csövek felrobbanásához.
”A kárhelyszín vizsgálatának előzetes eredményei szerint 3-5 méter mélységű technogén krátereket találtak a tengerfenéken, egymástól mintegy 248 méter távolságra” - közölte a vállalat a Reuters szerint. Svédország és Dánia is megállapította, hogy az Északi Áramlat-1 és -2 négy szivárgását robbanás okozta, de nem közölték, hogy ki lehet a felelős. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szabotázscselekménynek nevezte a károkat.
„A csőnek a kráterek közötti szakasza megsemmisült, a csődarabok szétszóródásának sugara legalább 250 méter. A szakértők folytatják a felmérési adatok elemzését” – tette hozzá a Nord Stream AG.
Az orosz védelmi minisztérium szombaton azt állította, hogy a brit haditengerészet személyzete felrobbantotta az Északi Áramlat gázvezetékeket, amely állítás London szerint hamis. Franciaország is cáfolja a Kreml állítását. Érdemes megjegyezni, hogy Moszkva korábban az Egyesült Államokat vádolta meg, míg a CIA napokkal a robbanás előtt figyelmeztette a szövetségeseket, hogy Oroszország szabotázsakcióra készülhet.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!