Jelenleg az unió polgárainak csaknem fele bízik az EU intézményrendszerében, ami 2008 óta a legmagasabb adat. Ez azért figyelemre méltó, mert akkor kezdődött az a pénzügyi és gazdasági válság, ami ahogy a világon, minden EU-tagállamban hosszasan visszavetette a növekedést, máig érezteti hatását - számolt be az Euronews.

A közös valuta iránti bizalom is erősödött ebben az időszakban, ahogy a gazdasági és pénzügyi unió megítélése is kedvezően alakult, az EU egészéről való gondolkodással összhangban.

A koronavírus-járvány teremtette nehéz helyzet a polgárok széles körének mindennapi életére gyakorolt hátrányos hatásokat, így érthető, hogy tíz emberből hét érzi úgy, hogy a gazdaság rossz helyzetbe került a világjárvány idején.

A válaszadók közül a legtöbben az egészséget és az egészségügyet nevezték meg a jelenlegi legfontosabb témaként az EU-ban. Tízből négyen feleltek így a kérdésre. Ez a 2020 nyári adathoz képest is erősödést mutat.

Az egészség témaköre átfogó EU-s szinten és a nemzetek szintjén is a legfontosabb témaként került megjelölésre. A gazdaság szorosan követi az egészségügyet a válaszadók által megjelölt fontos ügyek prioritási listáján, tízből hárman felelték ezt. A tagállamok közfinanszírozási helyzetét viszont csak a válaszadók ötöde említette legfontosabb ügyként az EU-ban. A munkanélküliség problémáját is a legfontosabb ügyek között érzi sok válaszadó, négyből egy európai érzi a legégetőbb gondnak.

Bár az EU egészének megítélése pozitívabb, mint egy évtizede, az európaiak több mint fele elégedetlen a koronavírus-járvány megfékezésére hozott intézkedésekkel, a pandémia kezelésével. Ez tapasztalható a kapott válaszok alapján az EU átfogó szintjén és a nemzeti kormányok megítélésekor is a járványkezelésben.

Minden harmadik válaszadó gondolja úgy, hogy jelenleg az a legfontosabb célkitűzés, hogy minél hamarabb biztonságos és hatékony oltást kapjanak az EU polgárai, kialakítva a tagországok és az EU szintjén is a népesség teljes védettségét. Tízből hat megkérdezett reméli, hogy a járvány okozta gazdasági problémákon úrrá lehet lenni 2023-ig, tízből négy ember ennél is optimistább, szerintük akár ez 2022-ben megtörténhet.

A friss közvélemény-kutatás alapján a válaszadók több mint fele úgy ítéli meg, hogy hatékonyan segíti majd a fellendülést a NextGenerationEU elnevezésű, 750 milliárd eurós újjáépítési terv.