Pierre Moscovici a Der Spiegel című német hírmagazin digitális formátumban péntek este megjelent számában közölt nyilatkozatában kiemelte, hogy a "vég kezdete" lenne, ha bármely tag kilépne az euróövezetből, mert a pénzügyi piacokon rögtön felmerülne a kérdés, hogy "melyik ország lesz a következő".
Görögország esetleges távozása a valutaunióból így hatalmas károkat okozhat, "a Grexit (Görögország kilépése) katasztrófa lenne, nemcsak a görög gazdaságban, hanem az egész euróövezetben", ebben pedig "valószínűleg mindenki egyetért az Európai Unióban" - mondta Moscovici.
A német kormány nem tartja kizártnak, hogy Görögország a szándéka ellenére távozásra kényszerül, kisodródik az euróövezetből. "Görögországé a felelősség és a lehetőség annak eldöntésére, hogy mi történjék, és jelenleg nemigen tudjuk, hogy az illetékesek mit is csinálnak Görögországban, ezért nem lehet kizárni" azt a forgatókönyvet, hogy a görög euróövezeti tagság kényszerűségből, nem tervezett módon megszűnik - mondta Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter csütörtökön bécsi látogatásán az ORF osztrák közszolgálati televíziónak.
Pénteken viszont Berlinben a tárca szóvivője már azt hangsúlyozta, hogy Németország az euróöevezet megerősítésére és egységének megőrzésére törekszik, Steffen Seibert kormányszóvivő pedig azt emelte ki, hogy Németország "Görögország barátja és partnere akar lenni".
Ugyanakkor a lakosság többsége már nem ragaszkodik ahhoz, hogy Görögország az euróövezetben maradjon. A ZDF közszolgálati televízióban pénteken ismertetett felmérése szerint két hét alatt 52 százalékról 40 százalékra süllyedt mindazok aránya, akik szerint Görögországnak a valutaunióban van a helye, és 41 százalékról 52 százalékra emelkedett a Grexit pártolóinak aránya.