Görögország és Magyarország a két legaggasztóbb "visszaeső bűnös" a demokratikus értékek rongálása terén, de nem szabad megfeledkezni Bulgáriáról, Romániáról, Spanyolországról és Olaszországról sem - állítja jelentésében a Demos kutatóintézet, amely az Európai Parlament szocialista frakciójának megrendelésére készített felmérést az demokrácia helyzetéről Európában. Az elmúlt évek egymásra torlódó gazdasági válságai felerősítették az antidemokratikus tendenciákat, de nem ezek az egyedüli oka a negatív folyamatoknak - írják a balközép elkötelezettségűnek tartott intézet munkatársai.

Véleményük szerint az Európai Uniónak a demokratikus értékeket, intézményeket védelmező közösségként is funkcionálnia kell, azaz nem csupán a tagállamai gazdasági szövetségeként kell működnie. A jelentés öt nagy területet jelöl meg, amelyeken visszatérő sérelmek érik a demokráciát.

Baj, baj, baj

Az első a tradicionális politikába vetett hit gyengülése, ami megmutatkozik a szélsőjobboldali pártok erősödésében. Ilyenek az Arany Hajnal Görögországban és a Jobbik Magyarországon.

A második a mindent behálózó korrupció, elsősorban Görögországban. A Demos kutatói szerint ez az ország az Európai Unió legkorruptabb állama.

A harmadik a bíróságok és a jogszolgáltatás gyengeségei, ami elsősorban a volt szovjet blokk kelet-közép-európai országait érinti.

A negyedik a média szabadságának hiánya, ami különösen erősen jelentkezik Magyarországon - állítja a jelentés.

Az ötödik a kisebbségek kezelése. Európa-szerte főként a romákat nem szeretnének a szomszédságukban látni az emberek, őket a melegek és a muzulmánok követik. A legkeményebb elutasítás a hollandokra, az osztrákokra, a csehekre és a szlovénokra jellemző.

Sereghajtók

A Demos megállapítása szerint a demokrácia minőségét tekintve Bulgária és Románia az EU két legrosszabbul teljesítő tagállama. Figyelembe véve ezeknek az országoknak a történelmét, ez nem meglepő. Ugyanakkor a demokratikus alapértékek eróziója Görögországban és Magyarországon a leggyorsabb. Görögországban jelentős nyomás alatt áll a demokrácia: rá nehezedik a magas munkanélküliség, a korrupció, a társadalmi elégedetlenség, a szélsőségesség erősödése és a siralmas közhangulat.

A Demos azt várja az Európai Unió intézményeitől, hogy határozottan lépjenek fel a demokrácia támogatása érdekében a tagországokkal szemben. Ugyanakkor úgy véli, hogy nem árt az óvatosság. Ha túl keményen akarják rábírni a társadalmakat bizonyos értékek követésére, az ellentétes hatást érhet el. Az érintett országok politikusai úgy érezhetik, hogy inkorrekt bánásmódban részesítik őket.